پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : نيروگاه راندمان بالاي CCHP با توليد همزمان گرما و سرما
یکشنبه، 28 آبان 1402 - 04:12 کد خبر:52127
نيروگاه‌هاي توليد همزمان سرمايش، گرمايش و برق، از جمله فناوري‌هاي پيشرفته، در دنيا براي حل مشكلات مرتبط با انرژي هستند. اين سيستم مسائل مرتبط با كمبود انرژي، مديريت تأمين و توزيع انرژي، اقتصاد و حفظ انرژي را كنترل مي­كند.

پيام نفت:
نيروگاه CCHP چيست؟

نيروگاه CCHP چيست؟


مديريت انرژي با نيروگاه توليد همزمان CCHP

نيروگاه CCHP چيست؟ آيا مي‌توان در يك نيروگاه، همزمان برق، حرارت و برودت توليد كرد؟ چرا به نيروگاه CCHP نيروگاه با راندمان بالا مي‌گويند؟ آيا نيروگاه توليد همزمان براي صنايع بهترين انتخاب است؟ در حال حاضر بسياري از صنايع براي كاهش هزينه توليد به فكر افزايش بهره‌وري انرژي هستند. با راه‌اندازي نيروگاه توليد همزمان، يك واحد توليد‌كننده به رفع سه نياز اساسي خود يعني برق، سيستم گرمايشي و سرمايشي، تنها با يك نوع سوخت، اغلب گاز، مي‌پردازد. در اين مقاله از دياكوتك ساخت نيروگاه توليد همزمان CCHP در مقياس كوچك را بررسي مي‌كنيم و به مزاياي اين نيروگاه دوست‌دار محيط زيست مي‌پردازيم. چنانچه تا انتهاي اين مطلب همراه ما باشيد به اين موضوع اشاره خواهيم كرد.

نيروگاه CCHP توليد همزمان چيست؟

از لحاظ لغوي كلمه CCHP مخفف Combined Cooling, Heat and Power است. در نيروگاه توليد همزمان كه نوعي از روش توليد پراكنده است، به صورت مداوم سه شكل از انرژي (انرژي الكتريكي، حرارتي و برودتي) از يك منبع اوليه مانند سوخت فسيلي (گاز طبيعي) توليد مي‌شود. به اين قبيل نيروگاه‌ها، اصطلاحاً Trigeneration يا CCHP گفته مي‌شود.

نيروگاه‌هاي توليد همزمان سرمايش، گرمايش و برق، از جمله فناوري‌هاي پيشرفته، در دنيا براي حل مشكلات مرتبط با انرژي هستند. اين سيستم مسائل مرتبط با كمبود انرژي، مديريت تأمين و توزيع انرژي، اقتصاد و حفظ انرژي را كنترل مي­كند.

نيروگاه CCHP

كاربرد نيروگاه توليد همزمان CCHP در كجاست؟

گرما و الكتريسيته با عملكرد عادي نيروگاه گازي توليد مي‌شود، براي توليد برودت از چيلر جذبي به عنوان وسيله‌اي براي توليد سرما با انرژي كارآمد از خروجي حرارت نيروگاه، استفاده مي‌شود. چيلر جذبي دستگاهي است كه از منبع گرمايي براي تأمين انرژي مورد نياز براي پيشبرد فرآيند خنك‌سازي استفاده مي‌كند. چيلر‌هاي جذبي داراي قطعات متحرك نيستند، به همين دليل استهلاك و فرسودگي كمي دارند. همچنين هزينه‌هاي عملياتي و نگهداري آن‌ها بسيار پايين است.

نيروگاه توليد همزمان برق، حرارت و برودت، عمدتاً در زيرساخت‌هايي استفاده مي‌شود كه در آن نياز به سرمايش مداوم يا فصلي براي توليد تهويه مطبوع و تبريد وجود دارد. در حال حاضر در مراكز داده (ديتا سنترها) و بخش توليد مواد غذايي كه نيازي به تمام يا بخشي از گرماي توليد شده نيست، استفاده مي‌شود.

آيا ساخت نيروگاه CCHP مقرون به صرفه است؟

بيش از ۱۰۰ سال است كه نيروگاه‌هاي حرارتي در فاصله قابل توجهي از مناطق شهري قرار دارند و نمي‌توان به راحتي از گرماي هدر رفت اين نيروگاه‌ها استفاده كرد. اتلاف انرژي ناشي از نوسانات ولتاژ و انتقال برق از راه دور در اكثر نيروگاه‌هاي بزرگ زياد است.

سيستم مقياس كوچك توليد همزمان انرژي، در بيشتر كشور‌هاي جهان به كار گرفته شده است. اين نيروگاه به طور معمول بازده انرژي اكثر پروژه‌ها را با حذف هزينه انرژي براي سرمايش و گرمايش، دو برابر كرده است. با افزايش آگاهي از بحران تغييرات آب و هوا، سيستم‌هاي توليد پراكنده، در نهايت جايگزين نيروگاه‌هاي عظيم مي‌شوند.

مزايا ساخت نيروگاه توليد همزمان

مزايا ساخت نيروگاه توليد همزمان


نصب و راه‌اندازي نيروگاه توليد همزمان گازي، چندين مزيت قابل توجه دارد، از جمله:

اجزاي اصلي نيروگاه توليد همزمان

به طوركلي نيروگاه­هاي توليد همزمان مقايس كوچك از بخش‌هاي اصلي زير تشكيل شده‌اند:

مولد نيروي محركه

در اين مكانيزم، نيروي محركه لازم براي حركت ژنراتور، توسط احتراق سوخت مصرفي (گاز طبيعي) در نيروگاه توليد مي‌شود.

مولد برق يا ژنراتور

نيروي محركه از طريق توربين به ژنراتور منتقل شده و به برق تبديل مي‌شود.

سيستم بازيافت حرارت

انرژي گرمايي تلف شده حاصل از سوخت نيروگاه را جهت تأمين سيستم‌هاي گرمايشي بازيابي مي‌كند.

چيلر‌هاي جذبي

اين بخش، انرژي گرمايي حاصل از نيروگاه را به عنوان منبع اصلي براي ايجاد سرمايش استفاده مي‌كند.

مكانيزم كنترل نيروگاه

با استفاده از اين بخش مديريت و كنترل سنسور‌ها و عملگر‌ها انجام مي‌شود.

cchp-فرآيند-توليد-همزمان-الكتريسيته-و-گرما

سؤلات متداول

كلام آخر

با توجه به مطالب بالا، مهمترين ويژگي نيروگاه CCHP استفاده از انرژي‌هاي هدر رفته است. اين نيروگاه مي‌تواند علاوه بر توليد برق براي واحد صنعتي، مسأله سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي آن را نيز حل كند. شركت دياكوتك، به عنوان يكي از اولين و بزرگترين شركت‌هاي پيمانكاري نيروگاه‌هاي توليد پراكنده و توليد همزمان شناخته شده است. اين شركت مفتخر است كليه امور فني و مهندسي، تأمين تجهيزات، اجرا (EPC) و سرمايه‌گذاري (EPCF) در پروژه‌هاي احداث و بهره‌برداري نيروگاه‌هاي توليد همزمان برق، گرما و برودت را ارائه دهد. همانطور كه در مقاله بالا مشاهده كرديد به بررسي نيروگاه توليد همزمان براي بهينه‌سازي انرژي در صنايع و مزاياي آن پرداختيم. اگر نياز به اطلاعات بيشتري در مورد مراحل ساخت اين نيروگاه داريد، براي ما كامنت بگذاريد. ‌اميدواريم مطالعه اين مطلب به شما جهت آشنايي با ساخت نيروگاه شگفت‌انگيز توليد پراكنده كمك كند.