پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : 31 هزار مگاوات از مصرف برق كشور در تابستان مربوط به كولرها است/ اين ميزان برق در زمستان چه مي شود؟
پنجشنبه، 18 آبان 1402 - 17:45 کد خبر:52072
پيام نفت:

وزير نيرو با بيان اين كه معادل كل برق مصرفي كشور مصر با ۱۰۰ميليون جمعيت فقط توسط كولرها در ايران مصرف مي‌شود از توليد انبوه كولرهاي جديد با كاهش ۵۰درصدي مصرف برق خبر داد.


به گزارش خبرگزاري تسنيم، علي‌اكبر محرابيان، وزير نيرو در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري، اظهار داشت: در زمان حاضر ظرفيت توليد نيروگاه‌هاي كشور 91 هزار و 292 مگاوات است كه 7745 مگاوات آن در طول عمر دولت مردمي به بهره‌برداري رسيده است.

وزير نيرو با اشاره به اوج مصرف 73 هزار و 600 مگاواتي در سال جاري گفت: مصرف در ماه‌هاي مختلف تفاوت دارد و يك‌سوم از مصرف سهم بخش خانگي، يك‌سوم بخش صنعت و يك‌سوم سهم ساير بخش‌ها است.

وي افزود: 31 هزار مگاوات از مصرف برق كشور در تابستان مربوط به كولرها است و معادل كل مصرف برق كشور مصر با 100 ميليون جمعيت است.

محرابيان با اشاره به اينكه هر يك درجه افزايش دما 1800 مگاوات به مصرف برق كشور اضافه مي‌شود، گفت: كولرهاي آبي طرح موتورهاي BLDC با راندمان بسيار بالا كه پيش از اين تحقيقاتي بود با استفاده از ظرفيت‌هاي استاندارد، امروز به توليد انبوه رسيد و به 50 درصد در كاهش مصرف برق كولرها منتهي مي‌شود.

عضو كابينه دولت مردمي، با اشاره به ناترازي برق گفت: ناترازي بايد برپايه نحوه مديريت عنوان شود، در سال 1400 ما 15 هزار مگاوات ناترازي داشتيم كه نتيجه آن خاموشي گسترده در بخش خانگي و صنعت بود.

وي ادامه داد: برنامه دولت در سه محور توسعه نيروگاه، بهينه‌سازي و مديريت مصرف طراحي و اجرا شد و 50 درصد ناترازي بر پايه مصرف 1400 كاهش پيدا كرد.

محرابيان تأكيد كرد: سالانه يك ميليون مشترك جديد به شبكه برق اضافه مي‌شود اما با شيوه‌هاي مديريت مصرف، ناترازي مديريت شد و معتقديم كشور، مي‌تواند با روش‌هاي مختلف كنار توسعه نيروگاه زمينه مديريت انرژي را فراهم كند.

وزير نيرو با اشاره به اجراي طرح پاداش صرفه‌جويي گفت: گرما روي افزايش مصرف برق در تابستان تأثير دارد اما در مصارف توليدي و غيرگرمايشي مي‌توانيم مديريت مصرف كنيم.

وي توضيح داد: ما در بخش خانگي مديريت مصرف را به دست 85 ميليون ايراني داديم و گفتيم، هر ايراني هر مقدار كاهش مصرف بدهد، مي‌تواند از پاداش صرفه‌جويي استفاده كند.

محرابيان با اشاره به نتايج پاداش صرفه‌جويي گفت: بين سال‌هاي 1390 تا 1400، رشد مصرف خانگي سالانه حدود 7 درصد بود اما با طرح پاداش صرفه‌جويي در سال 1401 نسبت به سال 1400 ما با 2.3 درصد كاهش مصرف مواجه شديم، در تابستان 1402 يكي از گرمترين سال‌ها تجربه شده بود و گنبد حرارتي روي كشور مستقر شد اما با وجود اين تنها 1 درصد افزايش مصرف برق بخش خانگي داشتيم.

وزير نيرو گفت: ما طي 2 سال اگر در شرايط قبل حركت مي‌كرديم، بايد 14 درصد رشد مصرف بخش خانگي مي‌داشتيم اما تنها 1 درصد رشد ثبت شد.

وي با اشاره به تأمين برق بخش صنعت كشور گفت: در سال 1402 نسبت به سال 1400، شاهد رشد 30درصدي مصرف برق بخش صنعتي كشور بوديم.

محرابيان گفت: تابستان 1400 با وجود اينكه ما كرونا داشتيم و پروژه‌هاي عمراني كشور ركود داشت، بر اثر نبود برق با جهش قيمتي 433درصدي سيمان مواجه شديم اما در تابستان امسال در يك مرداد، 5 درصد كاهش قيمت داشتيم، نسبت به شروع فصل گرما و موجودي ذخيره كلينكر كارخانجات سيمان 2 برابر شد.

وزير نيرو گفت: هدف ما از برنامه مديريت مصرف تأمين انرژي براي جهش توليد بود، ما در جمعه‌ها كمترين مصرف برق را داريم اما در تابستان امسال در استاني مثل استان خوزستان اوج بار خود را در جمعه ثبت مي‌كرد.

محرابيان با اشاره به مسئله آب شرب گفت: اخيراً بانك جهاني گزارشي منتشر كرد كه بر مبناي آن 99.8 درصد جمعيت شهري كشور به آب شرب دسترسي دارند و در آب روستايي 82 درصد روستاها به آب شرب پايدار دسترسي دارند.

وي با اشاره به برنامه جهاد آبرساني گفت: 10 هزار روستا در برنامه جهاد آبرساني در دستور كار قرار گرفت و از ابتداي سال 1401 عمليات اجرايي شروع شد و هم‌اكنون 40 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و 3500 روستا به آب شرب پايدار دسترسي پيدا كردند.

اين مقام مسئول با اشاره به مسئله آب سيستان و بلوچستان گفت: 23 درصد از طرح جهاد آبرساني در پهنه استان سيستان و بلوچستان تعبيه شده است و تا پايان دولت 10 هزار روستا در سطح كشور آبرساني مي‌شود.

وزير نيرو با اشاره به مسئله حق‌آبه هيرمند گفت: اخيراً بازديد توسط همكاران ما از ايستگاه دهراود داشتند و مشخص شد افغانستان هم درگير خشكسالي است اما به‌ميزان بارندگي انجام‌شده ما از حق‌آبه هيرمند سهم داريم و پيگير دريافت حق‌آبه هستيم.

محرابيان گفت: در تأمين آب شرب منطقه سيستان، با آب هيرمند و بدون آب هيرمند پروژه‌هاي بسياري براي تأمين اين آب در دستور كار قرار گرفته است.