پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : پروژه ملي 1.7ميليارد دلاري نروژ جهت تزريق ميليون ها تن co2 به ميادين نفت جهت ازدياد برداشت
پنجشنبه، 5 مرداد 1402 - 12:05 کد خبر:51408

پيام نفت:

در حالي كه اين سياره در تلاش براي رسيدن به اهداف اقليمي خود است، برخي از كارشناسان آب و هوا اين تكنيك را كه جذب و ذخيره‌سازي كربن يا CCS ناميده مي‌شود، وسيله‌اي براي كاهش بخشي از انتشار گازهاي گلخانه‌اي از صنايع مبتني بر سوخت فسيلي مي‌دانند. نروژ بزرگترين توليد كننده هيدروكربن در اروپاي غربي است، اما همچنين داراي بهترين چشم انداز ذخيره دي اكسيد كربن در اين قاره، به ويژه در ميادين نفتي درياي شمال است. دولت 80 درصد از زيرساخت ها را تامين مالي كرده است و 1.7 ميليارد يورو (1.7 ميليارد دلار) را به عنوان بخشي از يك طرح دولتي گسترده تر براي توسعه فناوري روي ميز قرار داده است. يك كارخانه سيمان و يك كارخانه تبديل زباله به انرژي در منطقه اسلو قرار است CO2 خود را به اين سايت ارسال كنند. اما اصلي ترين ويژگي اين پروژه در جنبه تجاري است: دعوت از شركت هاي خارجي براي ارسال آلودگي CO2 خود به دور از آسيب.


 

 


ترمينال آينده در اويگاردن پمپاژ دي اكسيد كربن مايع به داخل حفره هاي عميق زير بستر دريا است.

(نروژ) (AFP) - در سواحل جزيره اي در سواحل درياي شمال نروژ، مهندسان در حال ساخت يك محل دفن براي گازهاي گلخانه اي ناخواسته هستند.


ترمينال آينده اين است كه تن ها دي اكسيد كربن مايع گرفته شده از بالاي دودكش هاي كارخانه ها را در سراسر اروپا به حفره هايي در اعماق بستر دريا پمپاژ كند.

اين پروژه در شهرداري غربي اويگاردن با هدف جلوگيري از ورود گاز به اتمسفر و كمك به گرمايش جهاني انجام مي شود.

Sverre Overa، مدير پروژه به خبرگزاري فرانسه گفت: «اين اولين زيرساخت حمل و نقل و ذخيره‌سازي با دسترسي آزاد در جهان است كه به هر انتشار دهنده‌اي كه انتشار دي‌اكسيد كربن خود را جذب كرده است، اجازه مي‌دهد تا آن دي‌اكسيد كربن را براي جابجايي ايمن، حمل و نقل و سپس ذخيره‌سازي دائمي تحويل دهد».

در حالي كه اين سياره در تلاش براي رسيدن به اهداف اقليمي خود است، برخي از كارشناسان آب و هوا اين تكنيك را كه جذب و ذخيره‌سازي كربن يا CCS ناميده مي‌شود، وسيله‌اي براي كاهش بخشي از انتشار گازهاي گلخانه‌اي از صنايع مبتني بر سوخت فسيلي مي‌دانند.

نروژ بزرگترين توليد كننده هيدروكربن در اروپاي غربي است، اما همچنين داراي بهترين چشم انداز ذخيره دي اكسيد كربن در اين قاره، به ويژه در ميادين نفتي درياي شمال است.

دولت 80 درصد از زيرساخت ها را تامين مالي كرده است و 1.7 ميليارد يورو (1.7 ميليارد دلار) را به عنوان بخشي از يك طرح دولتي گسترده تر براي توسعه فناوري روي ميز قرار داده است.

يك كارخانه سيمان و يك كارخانه تبديل زباله به انرژي در منطقه اسلو قرار است CO2 خود را به اين سايت ارسال كنند.

اما اصلي ترين ويژگي اين پروژه در جنبه تجاري است: دعوت از شركت هاي خارجي براي ارسال آلودگي CO2 خود به دور از آسيب.

- طرح هاي خط لوله -

استفاده از CCS براي جلوگيري از آلودگي كربن ايده جديدي نيست، اما عليرغم يارانه هاي سخاوتمندانه، اين فناوري هرگز مطرح نشده است، عمدتاً به اين دليل كه بسيار پرهزينه است.

يكي از بزرگترين تأسيسات جذب كربن در جهان، در كارخانه زغال سنگ پترا نوا در تگزاس، در سال 2020 به دليل مقرون به صرفه نبودن، از بين رفت.

بر اساس گزارش موسسه جهاني CCS كه در صنعت اداره مي شود، تنها دوجين پروژه CCS عملياتي در سراسر جهان وجود دارد.


اين سايت براي ذخيره دي اكسيد كربن جذب شده از دور هلند و آلمان است

اما شكست در كاهش انتشار گازهاي گلخانه اي در راستاي اهداف توافق پاريس و هجوم گسترده يارانه هاي دولتي جان تازه اي به اين فناوري دميده است.

غول‌هاي انرژي Equinor، TotalEnergies و Shell شراكتي را با نام نورهاي شمالي راه‌اندازي كرده‌اند كه اولين سرويس حمل‌ونقل و ذخيره‌سازي CO2 برون مرزي در جهان در راه اندازي برنامه‌ريزي شده آن در سال 2024 خواهد بود.

يك خط لوله، دي اكسيد كربن مايع شده را به جيب هاي زمين شناسي در عمق 2600 متري زير كف اقيانوس تزريق مي كند و ايده اين است كه براي هميشه در آنجا باقي بماند.

روز دوشنبه، شركاي نورهاي شمالي اولين توافق تجاري فرامرزي را اعلام كردند.

از سال 2025، بايد اطمينان حاصل شود كه سالانه 800000 تن دي‌اكسيد كربن در كارخانه‌اي در هلند متعلق به شركت سازنده كود يارا نروژي جمع‌آوري مي‌شود، سپس به اويگاردن ارسال مي‌شود و در آنجا ذخيره مي‌شود.

روز سه شنبه، دو شركت انرژي - غول نفت و گاز نروژي Equinor و آلماني Wintershall Dea - پروژه اي را براي انتقال دي اكسيد كربن جذب شده در آلمان به سايت ذخيره سازي فراساحلي نروژ اعلام كردند.

در صورت تاييد، همكاري بين Equinor و Wintershall Dea مي‌تواند شامل ساخت يك خط لوله 900 كيلومتري (560 مايلي) باشد كه يك مركز جمع‌آوري CO2 در شمال آلمان را با سايت‌هاي ذخيره‌سازي در نروژ تا سال 2032 متصل مي‌كند.

پروژه مشابهي با بلژيك هم اكنون در دست ساخت است.

- "راه حل مناسب" نيست -

در مرحله اول، طرح نورهاي شمالي قادر خواهد بود 1.5 ميليون تن CO2 در سال و سپس بين 5 تا 6 ميليون تن پردازش كند.

اما اين تنها بخش كوچكي از انتشار سالانه كربن در سراسر اروپا است.

بر اساس گزارش آژانس محيط زيست اروپا، اتحاديه اروپا در سال 2020 3.7 ميليارد تن گازهاي گلخانه اي منتشر كرده است.

بسياري از كارشناسان آب و هوا هشدار مي دهند كه جذب كربن هيچ گلوله نقره اي براي بحران آب و هوا نيست.


منتقدان هشدار مي دهند كه جذب و ذخيره كربن مي تواند استخراج سوخت فسيلي را طولاني كند

منتقدان هشدار مي‌دهند كه CCS مي‌تواند استخراج سوخت‌هاي فسيلي را طولاني‌تر كند، درست زماني كه جهان در تلاش است به سمت انرژي‌هاي پاك و تجديدپذير روي آورد.

هالوارد رااوند، عضو صلح سبز نروژ، گفت كه گروه كمپين هميشه با اين عمل مخالف بوده است.

او گفت: «در ابتدا مخالفت با انواع CCS (گرفتن و ذخيره كربن) بسيار آسان بود و اكنون به دليل عدم اقدامات اقليمي، البته بحث دشوارتر است.

اين پول بايد در عوض براي توسعه (الف) راه حل مناسبي كه ما مي دانيم (كار مي كند) هزينه شود و مي تواند قبوض برق را براي مردم عادي كاهش دهد، مانند عايق كاري خانه ها يا پنل هاي خورشيدي.

https://www.tabriz-emrooz.ir/6609