پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : تخفيف‌هاي نفتي ايران در چين حرف تازه‌اي نيست / تا ۱۵ دلار هم تخفيف داده ايم / در حال پرداخت هزينه تحريم و عدم ورود به FATF هستيم
چهارشنبه، 23 فروردین 1402 - 16:11 کد خبر:50920
پيام نفت:
صالحي، رئيس فدراسيون صادركنندگان انرژي ايران در گفت‌وگو با «انتخاب»:

 

حميدرضا صالحي، رئيس فدراسيون صادركنندگان انرژي ايران، درباره خبر بلومبرگ مبني بر تخفيف‌هاي بيشتر ايران از روسيه در بازار چين گفت: اين عدد‌هاي تخفيفي كه بلومبرگ اعلام كرده است باز هم به قيمت روسيه نمي‌رسد، چيزي كه اروپا با روسيه بسته بود كمتر از ۱۲ دلار پايين‌تر از برنت بود با اين وجود ايران بايد تخفيف بيشتري دهد. گفته مي‌شد ايران تا ۱۵ دلار هم تخفيف مي‌داده است و عدد جديدي هم نيست.
 

پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :پايگاه خبري «انتخاب»: طبق اعلام بلومبرگ ايران از ماه آينده ۱۲ دلار تخفيف نفتي به چين مي‌دهد تا بازار روس‌ها را در چين بدست بگيرد؛ هرچند اين بازار متعلق به ايران بود تا زمانيكه روس‌ها از بازار اروپا نااميد شدند و پا جاي بازار‌هاي ايران گذاشتند. ايران نيز با تجربه چند ساله در حوزه تحريم نفتي، با تخفيف بيشتر اقدام به گرفتن بازار كرده است، اما اين تخفيف‌ها تماما زيان تحريم‌ها براي ملت است.

حميدرضا صالحي، رئيس فدراسيون صادركنندگان انرژي ايران، درباره خبر بلومبرگ مبني بر تخفيف‌هاي بيشتر ايران از روسيه در بازار چين به «انتخاب» گفت: اين عدد‌هاي تخفيفي كه بلومبرگ اعلام كرده است باز هم به قيمت روسيه نمي‌رسد، چيزي كه اروپا با روسيه بسته بود كمتر از ۱۲ دلار پايين‌تر از برنت بود با اين وجود ايران بايد تخفيف بيشتري دهد. گفته مي‌شد ايران تا ۱۵ دلار هم تخفيف مي‌داده است و عدد جديدي هم نيست. اتفاق اخير در حوزه نفت اين بود كه نفت روسيه را زمين بزنند و باعث شد روسيه به سمت بازار‌هاي ايران برود. اين خبر بلومبرگ تازگي ندارد.

وي در ادامه نسبت به تجربه تخفيف‌هاي نفتي ايران در بازار چين افزود: ما خود به خود در بازار چين به دليل بازار انحصاري ناچار تخفيف هستيم و رقابت براي بالا بردن قيمت وجود ندارد. چنين فضايي ما را به سمت تخفيف دادن مي‌برد. بزرگترين خريدار ما هم چين است البته چين بازار بزرگي است، اما دنيا فقط به چين ختم نشده است. تحريم‌ها ما را محدود كرده است و شكي نيست كه در فضا‌هاي رقابتي نمي‌توانيم ورود كنيم. اين موضوع هم جديد نيست و ما خيلي وقت اين با اين مسئله درگير هستيم و به دليل تحريم آن را پذيرفته ايم. هزينه مبادله و جابجايي پول و انحصاري بودن بازار و عدم ورود به اف. اي. تي. اف را مي‌پردازيم.

صالحي درباره گشايش‌هاي سياست خارجي با كشور‌هاي عربي و تاثير آن بر صادرات فراورده‌هاي نفتي گفت: اگر ما از روي حساب و كتاب و آينده نگري بر اساس منافع ملي با اعراب پيش برويم، آنگاه مي‌توانيم از فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي كشور‌هاي عربي در حوزه نفت و گاز استفاده كنيم. بطور مثال در عراق كه بازاري ۵۰ ميليارد دلاري است، صادرات ما مي‌تواند در آنجا قدرت بگيرد. اگر ما بخشي از توسعه عراق را در دست بگيريم و با عربستان هم در آنجا شريك شويم آنگاه به توسعه بازار و فرهنگ صادرات محصولات ايراني مي‌انجامد. در تمام منطقه مي‌توانيم از اين فرمول استفاده كنيم و در همراهي با عربستان كار كنيم، البته اين نظر يك راهبرد كلان مي‌خواهد.