پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : ركورد راندمان سلول‌هاي خورشيدي شكسته شد
چهارشنبه، 23 فروردین 1402 - 09:33 کد خبر:50914
پيام نفت:

توليد صفحات خورشيدي با كيفيت؛

ركورد راندمان سلول‌هاي خورشيدي شكسته شد

محققان آزمايشگاه ملي انرژي‌هاي تجديد پذير آمريكا ركورد جهاني راندمان سلول‌هاي خورشيدي را شكستند و صفحات خورشيدي با بازدهي ۴۰ درصدي توليد كردند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از نيواطلس، با رسيدن به بازدهي تقريباً ۴۰ درصدي، توليد انواع سلول خورشيدي با كيفيت و كارايي بيشتر ممكن مي‌شود.

سلول خورشيدي جديد اين تيم بازدهي ۳۹.۵ درصدي را در شرايط نوري برابر با خورشيد به ثبت رساند. اگرچه قبلاً سلول‌هاي خورشيدي با بازدهي تا ۴۷ درصد هم توليد شده‌اند، اما رسيدن به اين بازدهي در زير نور بسيار متمركز و در شرايطي مشابه با تابش نور خورشيد ممكن شده است.

سلول‌هاي خورشيدي جديد ركورد قبلي همين آزمايشگاه را با ۳۹.۲ درصد راندمان در سال ۲۰۲۰ شكسته است. در مقام مقايسه، بايد گفت سلول‌هاي خورشيدي سيليكوني معمولي و سلول‌هاي خورشيدي پروسكايتي نوظهور تقريباً ۲۵ درصد راندمان دارند، در حالي كه سلول‌هاي خورشيدي تركيبي كه حاوي هر دو ماده هستند به بازدهي ۳۰ درصدي نزديك مي‌شوند.

اين سلول خورشيدي جديد قرار است براي تأمين انرژي ماهواره‌ها و ساير فضاپيماها استفاده شود و لذا در شرايط شبيه سازي شده فضايي نيز آزمايش شد. اين سلول‌ها در شرايط مذكور به بازدهي قابل قبول ۳۴.۲ درصدي دست يافت.