پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : مغرب سفير خود را از ايران خارج كرد
چهارشنبه، 15 دی 1400 - 16:17 کد خبر:48408
پيام نفت:

وزارت خارجه مغرب رسما، با بستن پرونده بحران ديپلماتيك با الجزاير به ماموريت سفيرش در اين كشور پايان داد و همزمان از پايان ماموريت سفيرش در ايران و عدم انتخاب جانشين براي اين دو سفير، خبر داد.
 
پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: پس از قطع روابط ديپلماتيك، دولت مغرب به عنوان بخشي از يك حركت گسترده ديپلماتيك پس از تمديد ماموريت سفرايش در برخي كشورهاي آفريقايي، اروپايي و آسيايي، رسما به مأموريت سفراي خود در ايران و الجزاير پايان داد.

به نوشته پايگاه خبري «المغرب اليوم»، مقرر شده است كه از ۱۴ دسامبر گذشته (۲۳ آذرماه) به وظايف «حسن عبدالخالق» به عنوان سفير پادشاهي مغرب در جمهوري الجزاير و نيز ماموريت «حسن حامي» به عنوان سفير مغرب در جمهوري اسلامي ايران در همين تاريخ پايان يابد بدون اين‌كه هيچ جانشيني براي آن‌‌ها انتخاب شود.

بر اساس اين گزارش، اختلاف مغرب با ايران به سه سال پيش بر مي‌گردد، زماني كه «ناصر بوريطه»، وزير امور خارجه و همكاري آفريقا در آن زمان از قطع روابط ديپلماتيك مغرب با ايران خبر داد و مدعي شد كه اين تصميم «به دليل حمايت آن و متحد لبناني‌اش "حزب الله"، از جدايي‌طلبان "پوليساريو" از طريق "امير موسوي" رايزن فرهنگي سفارت ايران، كه متهم به نظارت بر فرايند گسترش تشيع در جهان عرب و آفريقا است»، اتخاذ شد.

با وجود اختلافات قديمي، ايران همچنان از اتهامات وارده به خود در خصوص حمايت از «پوليساريو» اعلام برائت مي‌كند و مقامات اين كشور در هر مناسبت در راستاي سياست تهران در برقراري دوستي با تمامي كشورهاي جهان، از مغرب براي از سرگيري روابط دعوت به عمل مي‌آورند، تا شايد تغييرات بين المللي كنوني آب‌هاي روابط ديپلماتيك ميان دو كشور را به مجاري اصلي‌اش بازگرداند.

اما الجزاير، چهارماه پيش از قطع روابط ديپماتيك با مغرب و بسته حريم هوايي خود بر روي هواپيماهاي مدني و نظامي اين كشور خبر داد و اعلام كرد كه اين تصميم را در پاسخ به سياستهاي يكجانبه مغرب اتخاذ كرده است. الجزاير چند هفته پس از اعلام قطع روابط ديپلماتيك با مغرب، سفير خود را از پايتخت اين كشور فرا خواند.

وزير خارجه الجزاير تصريح كرد: «حاكمان كنوني مغرب در توهم خودمختاري جعلي در صحراي غربي به سر مي‌برند... پادشاهي مغرب تعهدات خود مبني بر برگزاري همه‌پرسي را كنار گذاشته است. مغرب تنها كشور عربي در شمال آفريقاست كه با عضويت اسرائيل به عنوان عضو ناظر در اتحاديه [آفريقا] موافق كرده است».

اين در حالي است كه روابط ميان اين دو كشور چندين دهه است كه به دليل پرونده‌هاي مرزهاي زميني و منطقه مورد منازعه صحراي غربي با تنش‌هاي و اختلافات زيادي همراه است.

از سوي ديگر الجزاير، مغرب را به حمايت و پشتيباني از گروه جدايي طلب «الماك» در منطقه «القبائل» كه از نظر الجزاير، يك گروه تروريستي است، متهم مي‌كند.

مقامات الجزاير مي‌گويند كه دو گروه الماك و «رشاد» در پشت پرده آتش‌سوزي‌هاي اخير در منطقه القبائل قرار دارند و الماك عامل اصلي قتل و آتش زدن يك جوان به نام «جمال بن اسماعيل» است.

شوراي عالي امنيت الجزاير يك هفته پيش از قطع روابط ديپلماتيك با رباط، طي نشستي اعلام كرد كه گروه الماك از برخي طرف‌هاي خارجي بويژه مغرب و رژيم صهيونيستي حمايت و پشتيباني دريافت مي‌كند. لذا اقدامات خصمانه مكرر مغرب عليه الجزاير مستلزم بازنگري روابط بين دو كشور و تشديد نظارت امنيتي در مرزهاي غربي است.

پيش از اين، نيز رسوايي نرم‌افزار جاسوسي پگاسوس روي داد كه بنا بر تحقيقات بين‌المللي، الجزاير بزرگترين هدف اين برنامه بود. در فهرست ۵۰،۰۰۰ نفري كه تحت جاسوسي قرار گرفتند؛ ۶۰۰۰ الجزايري از جمله شخصيت‌هاي سياسي و نظامي ،روزنامه‌نگاران و تجار اين كشور نيز وجود داشتند.

به نوشته روزنامه فرانسوي لوموند كه يكي از طرف‌هاي اين تحقيقات بود، مقامات مغربي كه برنامه جاسوسي اسرائيل را به دست آورده بودند، الجزاير را تحت نظارت دقيق قرار داده بودند.

اين در حالي بود كه هنوز الجزاير، مغرب را به دليل اقدام سفير اين كشور در سازمان ملل متحد كه با ارائه يادداشتي به كشورهاي غيرمتعهد، خواستار به رسميت شناختن حق تعيين سرنوشت مردم القبائل در شمال الجزاير شده بود، نبخشيده بود. اين اقدام در واقع اتخاذ گامي رسمي از سوي مغرب در حمايت از جدايي‌طلبان در اين منطقه بود. به همين دليل، مقامات الجزاير خواستار توضيح رسمي در اين خصوص شدند، اما مغرب به سكوت بسنده كرد.

پيشنهاد امروز
Yektanet: Vaccine

الجزاير همچنين اقدام مغرب در ميزباني وزير خارجه رژيم صهيونيستي و دادن اجازه به او براي اظهارنظر خصمانه عليه الجزاير را بشدت محكوم و در خصوص آن‌چه كه در خفا در اين زمينه در جريان است، ابراز نگراني كرد.

تمامي اين رويدادها بر روابطي كه پيش از اين نيز از تنشي مزمن رنج مي برد، تأثير گذاشت. زيرا بر كسي پوشيده نيست كه ارتباط زميني بين دو كشور از سال ۱۹۹۴ قطع شده است و مبادلات تجاري و ديگر روابط بين اين دو كشور بزرگ همچنان در حاشيه قرار داشت.