پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : اختلافاتي كه بايد در مذاكرات وين حل شود
یکشنبه، 14 آذر 1400 - 12:28 کد خبر:48137
پيام نفت:

اختلافاتي كه بايد در مذاكرات وين حل شود

تهران- ايرنا- مذاكرات وين كه به منظور بازگشت آمريكا به برجام در حال برگزاري است مراحل حساسي پيش رو دارد و رييس تيم مذاكره كننده ايران گفته نوبت به مسائلي رسيده كه اختلافات بارزي در مورد آنها وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، كميسيون مشترك برجام در روزهاي اخير با برگزاري چندين نشست دوجانبه و چند جانبه در سطح معاونان، مديران سياسي و سطوح كارشناسي ميان هيات‌هاي ايران با هيات‌هاي اتحاديه اروپايي، سه كشور اروپايي و هيات‌هاي چين و روسيه برگزار شد. روز دوشنبه، ۱۰ خرداد نيز نشست سه جانبه ايران، روسيه و چين براي بررسي و تبادل نظر در خصوص آخرين وضعيت گفت‌وگوها و هماهنگي مواضع با حضور روساي هر سه هيات در محل گراندهتل وين برگزار شد.

كاظم غريب‌آبادي نماينده كشورمان نزد سازمان‌هاي بين‌المللي نيز در صفحه توييترش اعلام كرد: ديدار سه‌جانبه ميان ايران، چين و روسيه برگزار شد. سرپرستان هيئت‌ها درباره مسائل مربوط به مذاكرات ادامه‌دار برجامي گفت‌وگو و آن ها را مرور كردند.

ميخائيل اوليانوف نماينده دائم روسيه نزد سازمان‌هاي بين‌المللي نيز با انتشار توئيتي در مورد اين نشست نوشت: يك نشست سه‌جانبه با حضور هيئت‌هاي ايراني، روسي و چيني روز دوشنبه در وين برگزار و درباره برجام رايزني شد. شركت كنندگان در اين جلسه به تبادل نظر درباره وضعيت كنوني امور و مسير پيش رو پرداختند.

آمريكا و ايران مذاكرات مستقيم يا غيرمستقيمي نداشته‌اند و نمايندگان دولت آمريكا با نمايندگان ساير اعضاي برجام در اين زمينه رايزني مي‌كنند.

رييس تيم مذاكره‌كننده ايران در مذاكرات وين گفته كه مطمئن نيست در اين دور، مذاكرات به پايان برسد. آنگونه كه از سخنان سيد عباس عراقچي پيداست مذاكرات به مراحل حساس‌تري رسيده است. وي گفت: مذاكرات پيچيدگي هاي زيادي دارد و ما به موضوعات اصلي مورد اختلاف رسيده‌ايم.

عراقچي در سخنان خود به اختلافات بارز اشاره كرده اما نگفته است كه اين اختلافات دقيقا در مورد چه مسائلي است. او گفت: فكر مي‌كنم پيشرفت‌هاي خوبي تاكنون داشته‌ايم، مسير خوبي را طي كرده‌ايم و اكنون در نقطه‌اي هستيم كه فقط به مسائلي كه اختلافات بارزي در مورد آنها وجود دارد، پرداخته مي‌شود. متن ها تهيه شده و تا حد زيادي از آن آماده است و چند مورد اختلافي كماكان در دست بررسي است؛ جلسات فشرده‌اي را در اين دوره داشتيم. من امروز جلسه سه‌جانبه اي را با ۲ كشور چين و روسيه داشتم و هماهنگي‌هاي بسيار خوبي بين ما و اين  ۲ كشور وجود دارد و يك جلسه نيز با سه كشور اروپايي و به صورت چهار جانبه داشتيم؛ جلسات كارشناسي نيز به همين ترتيب برگزار شده است.

مذاكره كننده ارشد كشورمان با ابراز اميدواري نسبت به آينده مذاكرات گفت: ممكن است كه لازم باشد بار ديگر هيئت ها براي انجام مشورت‌هاي بيشتر به پايتخت‌ها مراجعه كنند و هنوز زود است كه قضاوت كنيم كه در چه روزي و در چه مقطعي به اين نقطه خواهيم رسيد و تلاش بر اين است كه هر چه زودتر به يك جمع‌بندي نهايي برسيم، از نظر ما روند ادامه دارد و بايد ديد كه چه خواهد شد.

از سوي ديگر روز ۱۱ خرداد، كاظم غريب آبادي سفير و نماينده دائم ايران نزد سازمان‌هاي بين‌المللي در وين، از ارسال نامه‌ علي اكبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان به مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در پاسخ به گزارش اخير آژانس به اعضاي شوراي حكام خبر داد. در گزارش آژانس با تائيد تدابير جبراني ايران در برجام اعلام شد كه ميزان ذخاير اورانيوم غني‌شده ايران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعيين‌شده در برجام است.

«رافائل گروسي» در اين گزارش كه بخش هايي از آن رسانه‌اي شد، اعلام كرد كه ذخاير اورانيوم ايران در سه ماه منتهي به ماه «مي» حدود ۲۷۳ كيلوگرم بوده است. ايران بر اساس اين گزارش ۲.۴ كيلوگرم اورانيوم با غناي ۶۰ درصد و ۶۲.۸ كيلوگرم اورانيوم ۲۰ درصدي توليد كرده است.

در گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همچنين ادعا شده كه توضيحات ايران درباره علت وجود آثار اورانيوم در مراكز هسته اي اعلام نشده، كافي نبوده است. گروسي ادعا كرد: «با توجه به فقدان توضيحات ايران، آژانس عميقا نگران وجود مواد هسته‌اي در سه مكان اعلام نشده در ايران است. اين درحالي‌است كه مكان‌هاي اين مواد اتمي هم براي آژانس روشن نيست. ايران همچنين به ساير سئوالات درباره ساير مكان‌هاي اعلام نشده پاسخ نداده و اين مساله به طور جدي توانمندي آژانس براي ارائه اطمينان از صلح‌آميز بودن ماهيت برنامه هسته‌اي ايران را تحت تاثير قرار مي‌دهد».

غريب آبادي اعلام كرد كه صالحي در اين نامه به گفت‌وگوي تلفني دو طرف درخصوص سرنوشت تفاهم فني مشترك كه در سوم خردادماه منقضي شد، اشاره كرده و نوشته است: همانگونه كه گفتم، ايران اين بار تصميم گرفته تا تفاهم فني مشترك را تمديد نكند، اما با هدف تمهيد فرصت بيشتر براي ايجاد پيشرفت و به نتيجه رساندن گفت‌وگوهاي فني ايران و آژانس، ثبت و نگهداري داده ها را براي يك ماه ديگر ادامه دهد.

به گفته غريب آبادي، در اين نامه به تعاملات موجود في‌مابين ايران و آژانس در حوزه پادمان نيز پرداخته شده و در آن آمده است: ايران تاكنون حداكثر تلاش خود را در همكاري با آژانس به شيوه‌اي محتوايي و با ارائه توضيحات و پاسخ‌هاي ضروري به عمل آورده است. ما از آمادگي آژانس براي تعامل فعالانه و متمركز با ايران با هدف حل و فصل چند موضوع پادماني، بدون تاخير استقبال مي‌كنيم و به‌طور جدي انتظار داريم كه اين تعامل متقابل، به‌زودي منجر به نتيجه عملي در اين زمينه شود.

يك روز پيش از ارسال نامه صالحي نيز، نماينده دائم كشورمان نزد سازمان‌هاي بين‌المللي در وين در واكنش به گزارش آژانس، اقدامات هسته اي جمهوري اسلامي را بر اساس اجراي مصوبه مجلس شوراي اسلامي دانست و گفت: آنچه كه ايران انجام داده است، در راستاي اجراي قانون اقدام راهبردي براي لغو تحريم‌ها و صيانت از حقوق ملت بوده است.

پنجم اسفند ماه سال گذشته هم ايران در راستاي اجراي ماده ششم قانون «اقدام راهبردي براي لغو تحريم‌ها و صيانت از منافع ملت ايران»، نظارت‌هاي فراپادماني و اجراي داوطلبانه پروتكل الحاقي را متوقف و اعلام كرد كه تنها در صورت لغو تحريم‌ها، تدابير جبراني تحت برجام برگشت پذير خواهد بود.

تاكنون پنج دور مذاكره بين طرفين در وين برگزار شده است تا در مورد بازگشت ايران و آمريكا به برجام توافق صورت گيرد. با وجود آنكه گفته مي‌شود پيشرفت‌هايي در اين مذاكرات صورت گرفته است ولي طرفين هنوز اعلام نكرده‌اند كه به توافق رسيده‌اند يا خير. به گفته عراقچي، اكنون نوبت به مسائلي رسيده كه اختلافات بارزي در مورد آنها وجود دارد و همين از افزايش حساسيت‌هاي بيشتر در مذاكرات پيش رو حكايت مي‌كند.