پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : بهينه‌سازي موتورخانه‌ها؛ اقدام حمايتي شركت ملي گاز ايران
چهارشنبه، 26 آبان 1400 - 12:56 کد خبر:48048
پيام نفت:

سرپرست شركت گاز استان مازندران مطرح كرد:

 

سرپرست شركت گاز مازندران گفت: شركت ملي گاز ايران براي كاهش 10 درصدي مصرف گاز و گاز بهاء مشتركين، طرح بهينه‌سازي رايگان موتورخانه‌ها در بخش خانگي، تجاري و اداري را در دست اقدام دارد.

به گزارش خبرگزاري موج مازندران، مقدم بيگلريان با اعلام اين خبر اظهار داشت: بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي شاهد رشد شتاباني در حوزه گازرساني در كشور بوديم كه در جهت محروميت‌زدايي و توسعه عدالت اجتماعي صورت گرفت و همين باعث شد كه امروز 75 درصد از سبد انرژي خانوار را گاز تشكيل دهد كه جاي خوشحالي دارد، ما هم در سازماني كار مي‌كنيم كه تمام فعاليتش خدمت رساني به مردم عزيز است و خدا را شكر مي‌كنيم كه چنين فرصتي را براي بنده و همكارانم فراهم نموده است.

وي ادامه داد: در حال حاضر ما در استان مازندران 21 هزار و 120 كيلومتر شبكه گازرساني و 825 هزار انشعابات علمك داريم كه با اجراي چنين حجم كاري، در حال حاضر حدود يك ميليون و 526 هزار مشترك بهره مند از گاز طبيعي داريم و از اين ميزان 92 درصد مشتركين  خانگي و 8 درصد صنعتي و عمومي هستند.

سرپرست شركت گاز مازندران بيان داشت: در بخش مشتركين عمده و بزرگ، 3 نيروگاه مقياس بزرگ،  24 نيروگاه مقياس كوچك و حدود 34 شهرك صنعتي از نعمت گاز برخوردار هستند و از 61 شهر در استان در 59 شهر گازرساني انجام شده و همچنين از 2 هزار و 970 روستايي كه قابليت گازرساني دارند در 2 هزار و 460 روستا گازرساني انجام شده و موارد باقيمانده كار با قوت در حال اجرا است.

وي افزود: ضريب نفوذ گازرساني در حوزه شهري 99.9 و در حوزه روستايي 95.1 است و جا دارد بيان كنيم كه مازندران در حوزه گازرساني روستايي رتبه دوم كشور را دارد.

بيگلريان گفت: بخشي از پروژه‌هاي بالادستي تقويت گاز شمال و شمال شرق كشور انجام شده است و يك فاز آن به زودي به بهره‌برداري مي‌رسد و ايستگاه تقويت فشار آرادان سمنان هم در سال آينده براي همين منظور به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي اذعان داشت: تقويت شبكه و تعميرات ايستگاه‌هاي گاز براي بخش خانگي و صنعتي انجام شد تا با اطمينان خاطر، زمستان سال جاري را سپري كنيم.

سرپرست شركت گاز مازندران عنوان داشت: در بحث بهينه‌سازي موتورخانه‌ها شركت ملي گاز ايران اين فرصت را ايجاد كرده تا بدون پرداخت هزينه در بخش خانگي تجاري و اداري با انجام‌ عايق كاري موتورخانه، نصب رسوب‌گير مغناطيسي و تنظيم مشعل را انجام شود و اين باعث مي‌شود كه ضمن كاهش گاز بهاء مشتركين، در مصرف گاز هم 10 درصد صرفه‌جويي شود.