پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : حضوريك شركت ايراني دربين ۱۰شركت برترنفتيMENA
پنجشنبه، 6 آذر 1399 - 14:45 کد خبر:45897
شركت مپنا در بين 10 شركت برتر پيمانكاري قراردادهاي مهندسي، تأمين و احداث منطقه خاورميانه و شمال آفريقا در جايگاه هفتم قرار گرفت

پيام نفت:

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس به نقل از پايگاه اخبار گروه مپنا، نشريه اقتصادي MEED در آخرين شماره خود به ارزيابي قراردادهاي مهندسي، تأمين و احداث (EPC) در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا پرداخت. بر اساس اعلام MEED، گروه مپنا در بازار داخلي خود در اين صنعت عملكرد خوبي بر جاي گذاشته و موفق به عقد قرارداد 876 ميليون دلاري توسعه ميدان‌هاي نفتي پارسي و پرنج با شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب شده است.

*حضور شركت‌هاي فرانسوي و اسپانيايي در بين پيمانكاران نفتي خاورميانه و شمال آفريقا

در اين رتبه‌بندي، شركت JGC ژاپن براي قرارداد با وزارت نفت عراق در پالايشگاه بصره و قرارداد با شركت سعودي آرامكو در ميدان گازي شرق عربستان، شركت كره‌اي مهندسي سامسونگ براي قراردادهاي پروژه ذخيره‌سازي گاز مخزن در عربستان و پروژه پالايشگاه حاسي مسعود در الجزاير،  شركت اسپانيايي Tecnicas Reunidas براي قرارداد مشترك با سامسونگ جهت فعاليت در پالايشگاه حاسي مسعود الجزاير و قرارداد ديگري براي نصب واحد آب شور در پالايشگاه رأس تنوره آرامكو در جايگاه‌هاي اول تا سوم قرار گرفته‌اند. شركت مهندسي پتروشيمي چين نيز با هفت قرارداد در كشورهاي الجزاير، عراق و امارات عربي متحده در رتبه چهارم جاي دارد.

پنجمين، ششمين و هشتمين پيمانكاران EPC اين رتبه‌بندي، شركت‌هاي مصري پتروجت، انپي و احداث پتروشيمي مصر معرفي شده‌اند كه قراردادهايي براي فعاليت در پروژه‌هاي هيدروكربني داخل مصر به امضاء رسانده‌اند و علت اين اتفاق بي‌سابقه، وجود پروژه‌هاي داخلي پرتعداد و مطمئن در كشور مصر، علي‌رغم شرايط نامطلوب جهاني است.

شركت فرانسوي TechnicFMC رتبه نهم را از آن خود كرده است. اين رتبه به لطف سهم اين شركت در پروژه EPC ساخت مجتمع هيدروكراكينگ در پالايشگاه نفت آسيوط مصر حاصل شده است. رتبه نهايي ليست نيز متعلق به شركت يوناني آرچيرودون است كه قراردادي از شركت Adnoc Onshore امارات براي توسعه ميدان نفتي «باب» ابوظبي دريافت كرده است.

*حفر 89 حلقه چاه در دزفول جنوبي

قرارداد طرح بهبود بازيافت، افزايش توليد و بهره‌برداري از ميدان‌هاي پارسي و پرنج با گروه مپنا ميدان نفتي پارسي در منطقه دزفول جنوبي و در ۱۲۵ كيلومتري شهر اهواز واقع شده است. اين ميدان در سال ۱۳۴۳ خورشيدي كشف و بهره‌برداري از آن در سال ۱۳۴۵ با توليد روزانه ۷ هزار و ۴۰۰ بشكه آغاز شد و تاكنون ۸۹ حلقه چاه در آن حفاري شده است. ميدان پرنج نيز در ميان ميدان‌هاي كرنج و پارسي، در امتداد جنوب شرق-شمال غرب در ۷۵ كيلومتري شهر بهبهان و ۴۰ كيلومتري رامهرمز قرار گرفته است. بهره‌برداري از اين ميدان از سال ۱۳۸۶ آغاز شد و تاكنون ۱۱ حلقه چاه در آن حفاري شده است.

قرارداد طرح بهبود بازيافت، افزايش توليد و بهره‌برداري از ميدان‌هاي پارسي و پرنج، ميان شركت ملي نفت ايران و گروه مپنا، 19 بهمن ماه 1398 امضا شد. مدت اين قرارداد كه در قالب مدل قراردادي نفت‌خيز جنوب تهيه شده است، ۱۰ سال و هدف از اجراي قرارداد، افزايش توليد روزانه ميدان‌هاي پارسي و پرنج از ۵۲ هزار بشكه كنوني به ۸۵ هزار بشكه‌ و دستيابي به حدود ۱۲۱ ميليون بشكه توليد تجمعي اضافي است.

*افزايش 33 هزار بشكه‌اي توليد نفت، نتيجه فعاليت مپنا

افزايش ۳۳ هزار بشكه‌اي توليد نفت اين ميدان‌ها (با احتساب هر بشكه ۵۰ دلار) مطابق هدف‌گذاري قرارداد، در حكم يك ميليون و ۶۵۰ هزار دلار درآمدزايي روزانه براي كشور است و اجراي اين قرارداد ضمن ايجاد ثروت، فرصت مناسبي را براي نقش‌آفريني گروه مپنا و شركت‌هاي داخلي ديگر و بهره‌مندي بيشتر از توان متخصصان و سرمايه انساني ايراني و بومي در طرح‌هاي توسعه‌اي نفت و گاز ايجاد خواهد كرد.

حفاري ۲۹ حلقه چاه جديد، تعمير هشت حلقه چاه موجود، اجراي عمليات فرازآوري مصنوعي با استفاده از گاز، نصب پمپ‌هاي درون‌چاهي در ۴۵ حلقه چاه و اجراي عمليات لايه شكافي و نصب لوله‌مغزي، از جمله فعاليت‌هايي است كه در شرح كار تحت‌الارضي اين قرارداد آمده و در بخش سطح‌الارضي نيز انجام فعاليت‌هايي از جمله بهينه‌سازي و افزايش ظرفيت تأسيسات موجود، احداث واحدهاي جمع‌آوري و تقويت فشار گاز، احداث واحد نمك‌زدايي مستقل، احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز و تزريق گاز هدف گذاري شده است.