پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : توليد۳۵ميليون تن محصول پتروشيمي در۷ماه
دوشنبه، 3 آذر 1399 - 15:45 کد خبر:45793
توليد محصولات پتروشيمي ايران از ابتداي امسال تا پايان مهرماه، با وجود تحريم‎‌هاي آمريكا و شيوع كرونا، بيش از هشت درصد افزايش داشته و به ۳۵ ميليون تن رسيده است.

پيام نفت:
به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي"نفت ما "،   صنعت پتروشيمي بيشترين ارزش افزوده را در بين ساير صنايع وابسته به نفت و گاز در جهان دارا است. اين صنعت از آنجا كه مواد خام و اوليه را به محصولاتي پر مصرف و البته گران تبديل مي‌كند، قابليت اين را دارد تا درآمد بيشتري را به كشور وارد كند.
اين موضوع بيش از هر زماني در تحريم‌هاي نفتي آمريكا عليه ايران خودنمايي كرد. صنعت پتروشيمي به دليل تنوع محصول و تعدد خريداران توانست تا حد زيادي از دام تحريم بگريزد و صادرات خود را ادامه دهد.
اين اقدام باعث شد تا بخشي از ارز مورد نياز كشور از محل صادرات پتروشيمي تامين شود و پتروشيمي‌ها نيز مقام نخست تامين ارز در سامانه نيما را به خود اختصاص دهند.
نكته مهمتر اما اين است كه صنعت پتروشيمي با وجود تحريم‌هاي آمريكا و شيوع كرونا نه تنها توليد خود را كاهش نداد بلكه رشد ۸ درصدي توليد را در ۷ ماهه سال جاري به ثبت رساند.
تا آنجا كه از ابتداي سال ۹۹ تا پايان مهرماه،‌ مجتمع‌هاي پتروشيمي در مجموع ۳۵ ميليون تن محصول پتروشيمي توليد كرده‌اند كه بخشي از آن در داخل كشور به عوان خوراك صنايع پايين دست استفاده شده و بخشي نيز صادر شده است.
اين اعداد نشان مي‌دهد، واحد هاي پتروشيمي با ظرفيت مطلوبي درحال توليد هستند وبا وجود برخي مشكلات موجود، روند توليد و فروش محصولات مختلف پتروشيمي در شرايط قابل قبولي قرار دارد و با تلاش صنعتگران پتروشيمي كشورمان پيش بيني مي شود جهش توليد در سال جاري در صنعت پتروشيمي محقق شود.
صنعت پتروشيمي ايران به عنوان يكي از صنايع مادر از مهم‌ترين اركان توسعه و موتور محرك بخش‌هاي گوناگون اقتصاد كشور است.
تكميل زنجيره توليد، ايجاد تنوع در محصولات ، تامين خوراك صنايع داخلي و همچنين ارتقاء ارزش سبد محصولات توليدي در اين صنعت پيشرو نيز در دستور كار قرار دارد.
با توجه به ظرفيت هاي موجود و اقدام هاي در حال انجام، شرايط و زير ساخت ها براي تحقق جهش توليد در صنعت پتروشيمي فراهم شده است و دراين مسير افزون بر راه اندازي و بهره برداري از طرح هاي جديد، با اقدام هاي انجام شده بهره برداري حداكثري از ظرفيت توليد مجتمع هاي پتروشيمي موجود در دستور كار قرار دارد.
 برنامه جهش دوم صنعت پتروشيمي در سال ۹۷ بر اساس طرح‌هايي كه از گذشته آغاز شده بود، مدون شد تا اين طرح‌ها تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداري برسند و ظرفيت توليد در اين صنعت تا ۱۰۰ ميلون تن در سال افزايش پيدا كند. 
اما از آنجا كه از ۲۷ طرح تعريف شده در جهش دوم صنعت پتروشيمي، ۱۷ طرح در سال ۹۹ به بهره‌برداري مي‌رسد، اين سال به عنوان سال طلايي صنعت پتروشيمي نام‌گذاري شده است البته با مسايل ناشي از كرونا ممكن است بهره‌برداري از برخي از طرح‌ها به ابتداي سال بعد منتقل شود.
با بهره‌برداري از اين ۱۷ طرح، ‌ ظرفيت صنعت پتروشيمي از ۶۶ ميليون تن فعلي به ۹۰ ميليون تن در ابتداي سال آينده افزايش پيدا خواهد كرد.
۱۰ طرح نيز تا پايان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداري مي‌رسد تا در مجموع ظرفيت پتروشيمي ايران در پايان اين سال به ۱۰۰ ميليون تن در سال افزايش پيدا كند. همچنين درآمد صنعت كه در حال حاضر ۱۵ ميليارد دلار است در انتهاي ۱۴۰۰ به ۲۵ ميليارد دلار افزايش مي‌يابد.
از سوي ديگر، ۲۸ طرح براي جهش سوم پيش‌بيني شده كه كار اجرايي بسياري از اين طرح‌ها آغاز و حتي برخي تا ۳۰ درصد پيشرفت كار دارند. 
 با تحقق طرح‌هاي جهش سوم تا سال ۱۴۰۴ ظرفيت صنعت پتروشيمي از ۱۰۰ ميليون تن در پايان سال ۱۴۰۰ به ۱۳۳ ميليون تن در سال ۱۴۰۴ افزايش پيدا مي‌كند و در آمد صنعت نيز از ۲۵ ميليارد دلار بر اساس قيمت‌هاي پايه سال ۹۵ به ۳۷ ميليارد دلار در سال ۱۴۰۴ افزايش مي‌رسد.  
در حال حاضر ۳۳۳ گريد محصول پليمري و ۴۰ نوع محصول شيميايي در صنعت پتروشيمي ايران توليد مي‌شود. در جهش دوم پتروشيمي علاوه بر افزايش گريدهاي پليمري،‌ ۱۵ نوع محصول شيميايي به سبد پتروشيمي ايران اضافه مي‌شود.
در جهش سوم نيز عدد ۵۵ نوع محصول شيميايي به ۶۸ نوع ارتقا پيدا مي‌كند و محصولات پليمري نيز متنوع‌تر خواهد شد.
نكته مهم آن است كه افزايش ظرفيت در صنعت پتروشيمي در حالي محقق مي‌شود كه بيژن زنگنه وزير نفت همواره از سوي منتقدان به حمايت از خام فروشي در صنعت نفت محكوم شده است.

منبع: ايرنا