پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : قرن 21 قرن انرژي‌هاي تجديد پذير خواهد بود/ برق‌سازي و تكنولوژي ذخيره‌سازي آينده دنيا را تسخير مي‌كند
چهارشنبه، 17 مهر 1398 - 09:29 کد خبر:45056
مديرعامل اويك گفت: اگر قرن نوزدهم را قرن زغال‌سنگ و قرن بيستم را قرن نفت قلمداد كنيم، بايد قبول كنيم قرن بيست‌ويكم به‌ويژه نيمه دوم اين قرن را بايد قرن انرژي‌هاي تجديدپذير و دوره تغيير قدرت در عرصه انرژي در دنيا به شمار آورد.

پيام نفت:
قرن 21 قرن انرژي‌هاي تجديد پذير خواهد بود

به گزارش خبرگزاري فارس غلامرضا منوچهري در كنگره نفت و نيرو با بيان اينكه دنيا در آستانه تحول گسترده‌اي در بخش انرژي است، گفت: در 10 سال اخير تحولاتي در بخش انرژي بروز كرده كه اگر اين تحولات را بشناسيم مي‌توانيم موقعيت و مسير حركت كشور در اين صنعت را بازبيني كنيم.

وي با بيان اينكه ايران در جهت حداكثرسازي منابع انرژي در مسيري قرار دارد، گفت: خوشبختانه پيش‌بيني‌هاي مناسبي براي رسيدن ايران به نقطه مطلوب در صنعت انرژي صورت گرفته كه با سياست‌هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري هم مطابقت دارد.

مديرعامل شركت نفتي اويك با بيان اينكه چند عامل و شاخص عمده باعث تحولات انرژي در دنيا شده است، گفت: تغييرات قيمت مي‌تواند منجر به تحولات در اين صنعت شود و شاهد اين بوديم كه در يك دوره كوتاه، قيمت گاز به شدت افت پيدا كرد و طبيعتا بسياري از سرمايه‌گذاري‌ها در اين حوزه فاقد توجيه شد.

منوچهري با بيان اينكه در آينده انرژي فسيلي ابهاماتي وجود دارد، گفت: توافقات محيط زيستي به ويژه توافق پاريس و الزامات كشورها براي كاهش كربن، برنامه‌هاي صنعت نفت را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

وي گفت: از سوي ديگر بحران خاورميانه كه 60 درصد از انرژي‌هاي جهان در اين منطقه متمركز است، مي‌تواند باعث تحولاتي در صنعت نفت شود. همچنين بحران بين چين و آمريكا مي‌تواند سرمايه‌گذاري‌ها در اين صنعت را با تغييراتي مواجه سازد.

وي با دسته‌بندي تحولات در صنعت نفت گفت: مقررات كاهش گاز دي‌اكسيدكربن و مقررات حذف و كنترل اين گاز، ظهور انرژي‌هاي تجديدپذير و برقي شدن صنايع و حمل و نقل و تبديل مستقيم انرژي‌هاي الكتريكي، رشد مصرف گاز و پايين آمدن تقاضا براي نفت و اجبار براي كاهش مصرف زغال‌سنگ، هاب انرژي‌هاي جديد و منابع غيرمتعارف نفت و گاز در آمريكاي شمالي چالش‌هايي را در صنعت نفت ايجاد كرده‌اند.

مديرعامل اين شركت نفتي با بيان اينكه در ايران درباره حذف و كاهش گاز كربن كمتر صحبت شده است، گفت: اين اقدام در كنوانسيون پاريس به كشورها تكليف شده و سياست‌هاي اجرايي در اين باره مي‌تواند باعث تحولاتي در صنعت نفت شود.

وي ادامه داد: اگر روند فعلي ادامه يابد دانشمندان بر اين باور هستند كه كره زمين با بحران جدي مواجه مي‌شود به همين دليل بايد ميزان توليد كربن تا 1.5 درصد كاهش يابد از اين رو ماليات كربن و يارانه براي كشورهايي كه بتوانند ميزان توليد كربن را كاهش دهند اعمال خواهد شد.

منوچهري با بيان اينكه تا سال 2050 مصرف برق دو برابر خواهد شد، گفت: سهم آن در مصرف نهايي انرژي از 19 درصد به 29 درصد افزايش پيدا مي‌كند عمدتا مربوط به بخش حمل و نقل خواهد بود.

وي با اشاره به افزايش سرمايه‌گذاري در بخش انرژي برق گفت: سرمايه‌گذاري در بخش انرژي‌هاي برقي از سال 2015 افزايش يافته و كشورها به شدت در اين حوزه وارد شده‌اند.

منوچهري با بيان اينكه سهم انرژي‌هاي تجديدپذير در سرمايه‌گذاري حوزه برق افزايش يافته است، اظهار داشت: برق‌سازي و تكنولوژي ذخيره‌سازي آينده دنيا را تسخير مي‌كند.

وي افزود: منابع انرژي‌هاي تجديدپذير در عمده كشورها وجود دارند و دقيقا برعكس سوخت‌هاي فسيلي دنيا بر روي اين حوزه متمركز شده است و هزينه توليد اين انرژي‌ها در حال كاهش است به طوري كه در سال گذشته 70 درصد هزينه توليد انرژي خورشيدي و 30 درصد توليد انرژي بادي كاهش يافته است و مي‌توان عنوان كرد كه در كشورهاي واردكننده نفت، توليد انرژي الكترونيكي ارزانتر از انرژي‌هاي هيدروكربني شده است.

مديرعامل شركت نفتي اويك اظهار داشت: توليد برق و انرژي‌هاي الكترونيكي يكي از عوامل مهم در بازطراحي نقشه ژئوپوليتيكي در دنيا در قرن 21 خواهد شد و چين، آمريكا، اروپا و ژاپن بيشترين سرمايه‌گذاري را در تجديدپذيرها انجام دادند به طوري كه تنها كشور چين 45 درصد سرمايه‌گذاري‌ها را در تجديدپذيرها انجام داده است. بيشترين نوآوري‌ها و صادرات تكنولوژي‌ها در بخش تجديدپذيري‌ها مربوط به كشور چين است.

منوچهري افزود: اگر قرن 19 قرن زغال‌سنگ و قرن 20 قرن نفت بوده، قرن 21 به ويژه نيمه دوم اين قرن  دوره انرژي تجديدپذيرها خواهد بود و تغيير نقشه ژئوپوليتيك را خواهيم ديد.

وي با تاكيد بر اينكه تا سال 2040 سهم گاز و انرژي‌هاي تجديدپذير در تامين انرژي جهان افزايش چشمگيري خواهد داشت، گفت: سهم نفت و زغا‌ل‌سنگ به شدت كاهش مي‌يابد از سوي ديگر سهم NNG در تجارت گاز نسبت به PPLIN رشد خواهد داشت.

مديرعامل يك شركت نفتي با تاكيد بر اينكه آمريكاي شمالي تا سال 2040 مازاد عرضه خواهد داشت، گفت: سالانه حدود يك‌سوم از كل سرمايه‌گذاري‌ها در بخش بالادستي نفت و گاز در آمريكاي شمالي خواهد بود كه اين ميزان سرمايه‌گذاري سه برابر خاورميانه است. حال اينكه خاورميانه عليرغم ذخاير فراوان، سهم بالايي از اين سرمايه‌گذاري‌ها نخواهد داشت.

وي ادامه داد: آمريكا هنوز 6 ميليون بشكه نفت وارد مي‌كند و در سال 2040 مي‌تواند صادركننده نفت باشد. مهمترين عامل افزايش توليد آمريكا در سال‌هاي بعد نفت شيل است كه توليد آن دوبرابر خواهد شد و از 6 ميليون به 12 ميليون خواهد رسيد.

منوچهري ادامه داد: در ايران هم نيازمند ايجاد اكوسيستم‌هاي كلان در بخش انرژي كشور هستيم كه در اين زمينه بايد تنوع شركت‌هاي بالادستي افزايش يابد. زيرساخت‌هاي توليد انرژي‌هاي تجديدپذير توسعه پيدا كند و توسعه منابع پشتيبان و توليد تجهيزات، تبديل نفت خام و گاز خام به فرآورده‌هاي پالايشي و پتروشيمي، توسعه تجارت فرآورده‌هاي انرژي با همسايگان، ارتقاي راندمان و كاهش شدت مصرف انرژي و توسعه استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شركت‌هاي دانش‌بنيان از جمله اقداماتي است كه بايد صورت پذيرد.

انتهاي پيام/