پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : ۵.۵ ميليون بشكه نفت و گاز در هر شبانه‌روز آتش مي‌زنيم/طومار كارهاي زمين مانده در نفت بلند است
چهارشنبه، 17 مهر 1398 - 09:29 کد خبر:45055
مشاور رئيس مجلس گفت: به طور قطع اقدامات انجام شده طومار بلندي دارد اما طومار كارهاي زمين مانده در نفت از كارهاي انجام شده بلندتر است.

پيام نفت:
۵.۵ ميليون بشكه نفت و گاز در هر شبانه‌روز آتش مي‌زنيم/طومار كارهاي زمين مانده در نفت بلند است

به گزارش خبرگزاري فارس محمدرضا باهنر در كنگره نفت و نيرو با اشاره به حضور بخش خصوصي در صنعت نفت و با بيان اينكه آنهايي كه عرق ملي و علاقه‌اي به پيشرفت ايران دارند در صنعت نفت كه در بخش جامعه علمي و چه كارآفريني آثار خوبي را ايجاد كردند، گفت: نسل‌هاي فعلي و آ‌ينده بايد توجه داشته باشند كه ظرفيت‌هاي بي‌نظيري براي پيشرفت در صنعت نفت وجود دارد و براي فعال سازي اين ظرفيت‌ها بايد ريل‌گذاري شود تا بدون دغدغه و دغدغه كمتر از پيچ و خم‌هاي نظام‌هاي بوروكروراسي نفت كشور بگذريم و به وظايف ملي و مذهبي عمل كنيم.

مشاور رئيس مجلس افزود: گستره فعاليت‌هاي نفت، گاز پتروشيمي بسيار زياد است و زيرمجموعه‌هاي توسعه مانند سرمايه، پيمانكار قوي، ساخت تجهيزات، توسعه تكنولوژي و فناوري‌هاي نو بايد دراين حوزه وجود داشته باشد.

باهنر با تاكيد بر تنوع محصولات در صنعت نفت تاكيد كرد: هر چند كه دنيا به دنبال تنوع محصولات نفتي است در ايران تنها مي‌خواهيم فروشنده خوبي باشيم و با هر تحريم هم دچار گرفتاري‌هاي عظيمي مي‌شويم. هر چند كه در صد سال گذشته كه وارد نفت شديم پيشرفت خوبي را داشتيم اما اقدامات انجام شده كافي نيست.

وي گفت: به طور قطع اقدامات انجام شده طومار بلندي دارد اما طومار كارهاي زمين مانده در نفت از كارهاي انجام شده بلندتر است.

اين نماينده مجلس با اشاره به كوچك بودن سهم نفت از اقتصاد گفت:‌ ما در نفت فقط خام‌فروشي مي‌كنيم و براي نهايتا فروش دو و نيم تا سه ميليون بشكه نفت هر كاري انجام مي‌دهيم.

باهنر با تاكيد بر اينكه شبانه‌روز ۵.۵ ميليون بشكه نفت و گاز آتش مي‌زنيم، گفت: چطور مسئولين از اين شرايط دلواپس نمي‌شود و ازغصه خوابشان نمي‌برد كاش اين ۵.۵ ميليون بشكه كه آتش زده مي‌شود تبديل به رفاه، توسعه و توليد كالاهاي مورد نياز مي‌شد.

مشاور رئيس مجلس با اشاره به افزايش هزينه‌هاي توليد نفت گفت: زماني كه چاه‌هاي نفتي‌مان جوان بودند براي توليد هر بشكه نفت به دلار خرج مي‌شد امروز با بالا رفتن سن چاه‌هاي نفت اين رقم به هشت دلار در هر بشكه رسيده و پيش بيني مي‌كنيم با برداشت هيدركربني متداول هزينه هر بشكه به ۲۰ دلار برسد و ناچاريم براي توليد هر بشكه ۱۲ دلار بيشتر خرج كنيم.

وي اظهار داشت: چرا براي توليد نفت و انجام اين هزينه‌ها از نيروهاي جوان استفاده نكنيم تا به پيشراني ساير بخش‌ها كمك كند به طور قطع اين ارقام مي‌تواند در آمد سرانه كشور و سطح علم و تكنولوژي را متحول سازد.

باهنر با بيان اينكه ذخائر نفتي امروز به ۷۵۰ ميليارد بشكه مي‌رسد گفت: اگر استحصال يك درصد از اين ميزان ذخاير نفتي را افزايش دهيم به ۷.۵ ميليارد بشكه نفت بيشتر دسترسي پيدا مي‌كنيم و اين اقدام مي‌تواند اقتصاد ايران را متحول كند.

دبير كل جامعه اسلامي مهندسين با تاكيد بر اينكه گزارشي كه از ميزان فروش محصولات پتروشيمي مي‌دهند را قبول ندارم، گفت:‌ تنوع توليدات محصولات پتروشيمي بايد افزايش يابند هر چند ادعا مي‌كنند فروش محصولات پتروشيمي افزايش يافته اما بسياري از آنها نزديك به خام فروشي است و بخشي هم اساسا محصول تعريف نمي‌شود و همان خام فروشي هستند.

وي ادامه داد: در اين صورت نبايد ۲۰، ۳۰ ميليون تن صادرات محصولات پتروشيمي ارزشي حدود ۱۰ ميليارد دلار داشته با شد بايد به سمتي پيش برويم كه همين حجم از فروش محصولات پتروشيمي به ارزش ۵۰ ميليارد دلار برسد.

باهنر با تاكيد بر اينكه سهم نفت در اقتصاد كشور بايد بسيار متفاوت‌تر از آنچه كه امروز است باشد گفت: نهايتا نمايندگان مجلس زور خود را مي‌زنند كه نفت را چقدر و با چه قيمتي بفروشند اما موضوع مهم اين است كه ۷۰ درصد توليد نفت مي‌سوزد و همه مي‌گويند اين موضوع ارتباطي با آنها ندارد، دولت و مجلس آن را گردن نمي‌گيرند و قوه قضائيه هم مي‌گويد كار هر كدامتان كه باشد دستگيرتان مي‌كنيم.

دبير كل جامعه اسلامي مهندسين با تاكيد بر اينكه ايران صاحب بزرگترين ذخيره هيدروكربني در دنيا است گفت: ايران در يك موقعيت استراتژيك قرار دارد و پلي قدرتمند بين شرق و غرب محسوب مي‌شود از سوي ديگر در هاب انرژي قرار دارد به صورتي كه دو سوم انرژي‌هاي متعارف دنيا در اين منطقه ذخيره شده است.

باهنر با تاكيد بر اينكه در صنعت نفت نيروهاي انساني باارزش، باهوش و جهادي داريم گفت: قيمت‌ آدم‌هاي نفتي در ايران از قيمت نفت كمتر نيست اما چرا نمي‌توانيم آنها را حفظ كنيم نبايد شرايطي را فراهم كنيم كه متخصصان نفتي از ايران فرار كنند.

وي با اشاره به حجم نقدينگي بسيار بالا در كشور گفت: در يك زماني كه برخي از موسسات پولي و بانكي از شرايط موجود سوء استفاده كردند يا بلد نبودند كار انجام دهند ۱۰۰ هزار ميليارد تومان سرمايه خرد آزاد شد در همان زمان شوراي پول و اعتبار دنگش گرفت كه بايد سود سپرده‌ها را به ۱۸ درصد برسانيم بنابراين كساني كه به دريافت سود بالا در اين موسسات عادت كرده بودند پول‌هاي خود را به سمت كالاهايي كه نقدشوندگي بالاتري داشتند هدايت كردند نتيجه اين شد كه در سه سال گذشته قيمت مسكن و ارز ۲۰۰ درصد افزايش يافت.

باهنر با تاكيد بر اينكه متاسفانه براي سرمايه‌هاي خرد در كشور هيچ فكري نمي‌شد گفت: چه راستي‌ها، چه چپي‌ها، چه اصولگراها و چه اصلاح‌طلبان هنوز رسوبات تفكرات كمونيستي دارند و در دولت و حكومت هم چنين تفكري وجود دارد و اين تفكرات اجازه برخي از اتفاقات اقتصادي را نمي‌دهد و نگران اين هستند كه امپراتوري برخي‌ها گسترش يابد.

وي با تاكيد بر اينكه دولت مي‌تواند به صورت مستقيم و غيرمستقيم بسياري از شركت‌هاي خود را عرضه كند گفت: ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار ميليارد تومان بنگاه آماده فروش است و خريدار هم براي آن وجود دارد اما هر دو طرف مي‌ترسند چرا كه در حال حاضر هم رئيس سابق سازمان خصوصي سازي هم خريداران و هم فروشندگان در زندان هستند و اين نتيجه نبود رگولاتوري در اقتصاد است بنابراين بخش خصوصي و فروشندگان بر اين باورند كه سري درد نمي‌كند را دستمال ببندند.

وي تاكيد كرد: البته در اين فضا فساد هم زياد شده است و نمي‌توان از فسادهايي كه صورت گرفته چشم پوشي كرد.

باهنر گفت: به آقاي رئيسي گفتم همان طور كه آنهايي كه مي‌خورند و مي‌برند را مي‌گيرد بنگاه يا قرارگاهي براي سرمايه‌ و سرمايه‌گذاران پاك ايجاد كند هرچند كه بايد بپذيريم كه در اقتصاد ايران امضاي طلايي هم وجود داشته است.

وي گفت: بايد چند مساله در اقتصاد ايران پذيرفته شود كه مهمترين آن رقابت در كيفيت ، قيمت و سرعت كار است.

انتهاي پيام/