پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : درآمد ۳۶ هزار ميليارد توماني دولت از محل جايگزيني بنزين
پنجشنبه، 11 مهر 1398 - 10:41 کد خبر:45003
پيام نفت:
خبرگزاري ميزان- رييس اتحاديه كشوري سوخت‌هاي جايگزين و خدمات وابسته گفت: در صورت جايگزيني بنزين با سي ان جي و كاهش ۲۰ ميليون ليتري مصرف بنزين در روز بخش حمل و نقل عمومي درآمد دولت از صادرات بنزين ۳۶ هزار ميليارد افزايش مي‌يابد.
تاريخ انتشار: 10:10 - 08 مهر 1398
- كد خبر: ۵۵۲۵۲۷
 
افزايش ۳۶ هزار ميليارد توماني درآمد دولت با كاهش ۲۰ ميليون ليتر مصرف حمل و نقل عموميعلي محموديان در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاري ميزان با اشاره به ذخائر گازي در كشور اظهار كرد: ايران رتبه اول ذخاير گازي و رتبه چهارم توليد گاز را در جهان را دارد و با وجود اين منابع غني گاز، مصرف بنزين كه بخشي از آن وارداتي است، نسبت به سوخت گاز بيشتر استفاده مي‌شود.
 
رييس اتحاديه كشوري سوخت‌هاي جايگزين و خدمات وابسته با اشاره به مزاياي سوخت گاز نسبت به بنزين تصريح كرد: گستردگي شبكه توزيع گاز در كشور، سهولت در راه اندازي جايگاه سوخت سي ان جي و قيمت آن، برتري ويژه‌اي نسبت به بنزين دارد.
 
وي افزود: استفاده از گاز به عنوان سوخت علاوه بر كاهش هزينه‌هاي اقتصادي، كمك شاياني به كاهش آلودگي‌هاي زيست محيطي و هوا مي‌كند. 
 
محموديان با اشاره به مصرف سوخت بنزين در كشور اظهار كرد:ميزان مصرف بنزين وسايل نقليه شخصي حدود ۴۲ ميليون ليتر در روز است و تعداد ۲ ميليون و ۱۵۰ هزار دستگاه در بخش حمل و نقل عمومي دوگانه سوز نيستند و بايد شرايط را براي استفاده از گاز به عنوان سوخت جانشين را فراهم كرد.
 
اين مقام مسئول تصريح كرد: بنا بر آمار‌هاي ارائه شده ميزان م صرف سي ان جي در بخش حمل و نقل عمومي حدود ۱۶.۱ ميليون متر مكعب برآورد مي‌شود كه از اين ميزان، سهم تاكسي‌هاي سنتي ۳.۱، وانت‌هاي بنزيني ۸.۶، كاميون و كاميونت‌هاي بنزين‎سوز ۲.۴ و تاكسي‌هاي اينترنتي ۲ ميليون متر مكعب در روز است.
 
وي بيان كرد: مصرف بالاي سوخت وسايل نقليه عمومي، صاحبان اين خودرو‌ها را به استفاده از گاز طبيعي ترغيب كرده است و با توجه به زيرساخت‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي دوگانه سوز كردن خودرو‌هاي اين بخش هزينه‌اي به مراتب كمتر از خودرو‌هاي شخصي دارد.
 
محموديان تصريح كرد:در صورت دوگانه سوز كردن ۲ ميليون و ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو غير دوگانه‌سوز در اين بخش، ۲۰ ميليون متر مكعب به مصرف روزانه سي ان جي اضافه مي‌شود و در مقابل در حدود ۲۰ ميليون ليتر از مصرف روزانه بنزين كاسته مي‌شود.
 
رييس اتحاديه كشوري سوخت‌هاي جايگزين و خدمات وابسته بيان كرد: در صورت جايگزني بنزين با سي ان جي و كاهش ۲۰ ميليون ليتري مصرف بنزين در روز؛ با احتساب قيمت ۶ هزار توماني بنزين صادراتي فوب خليج فارس، تنها در بخش حمل و نقل عمومي ۳۶ هزار ميليارد تومان به درآمد‌هاي دولت از محل فروش بنزين افزوده خواهد شد.
 
محموديان ادامه داد: بايد تدابير ويژه‌اي براي ترغيب صاحبان خودرو‌هاي شخصي به استفاده از گاز انديشيده شود.