پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : مصرف بنزين تهران به اندازه 10 استان
سه شنبه، 9 مهر 1398 - 10:27 کد خبر:44999
پيام نفت:
به گزارش گروه فضاي مجازي خبرگزاري ميزان، محمد حسين بازگير در يك برنامه راديويي در خصوص آلودگي هوا گفت: در اردبيهشت سال ۵۸ سند توسعه جمهوري اسلامي ايران توسط نخست وزير وقت منتشر شد. ۲۴۰ نفر از اساتيد دانشگاهي و متخصصان، بخش‌هاي مطالعاتي را انجام دادند. اين مطالعات تحت عنوان سياست‌هاي توسعه و تكامل جمهوري اسلامي ايران منتشر شده است.

حرف‌هايي كه امروز درباره آلودگي و اثرات آن بر مرگ و مير مردم مي‌زنيم در همين سند مشاهده مي‌كنيم و برنامه‌ها نيز مشابه همين برنامه‌هاي امروز است بنابراين آلودگي هوا يك پديده جديد و ناشناخته نيست.

وي خاطرنشان كرد: اين مطالعات نشان مي‌داد آلودگي هواي تهران در همان زمان نگران‌كننده بود كه علت آن بافت شهري نامناسب و نارسا و تراكم جمعيت، وسائل نقليه موتوري و صنعت است كه با غلظت‌هاي نامناسب، سلامت قريب به ۵ ميليون نفر را به مخاطره انداخته است؛ به نحوي كه سهم هر تهراني روزانه نيم كيلو مواد سمي است. در حقيقت از همان اول مشكل و ريشه آن را مي‌شناختيم و مي‌دانستيم منابع ثابت و متحرك ريشه آلودگي هوا هستند. در آن سند اشاره شده كه خودرو‌هاي وارداتي، مشابه خودرو‌هاي اصلي در كارخانه‌ها نيستندَ همچنين در اين سند به بافت نارساي شهر و بارگذاري جمعيت و البته روش ساخت و ساز به عنوان پارامتر‌هاي آلودگي هوا اشاره شده است.

رئيس محيط زيست شهر تهران با بيان اينكه در خودرو‌هاي استاندارد با سوخت استاندارد نيز باز هم درصدي آلودگي ايجاد مي‌شود، اظهاركرد: حقيقت آن است كه سبك زندگي امروز ايرانيان در افزايش آلودگي هوا اثرگذار است. ميزان مصرف سوخت در تهران با حداقل ۱۰ استان ديگر برابري مي‌كند همچنين تهراني‌ها به اندازه كشور ۴۰ ميليون نفري لهستان بنزين مصرف مي‌كنند.