پژوهشگران موسسه فناوري ماساچوست (MIT) موفق به ابداع يك سيستم شده‌اند كه قادر است تنها با نور خورشيد، آب را به بخار با دماي ۱۴۶ درجه سانتي‌گراد برساند تا براي مصارف مختلفي از جمله استريل كردن تجهيزات پزشكي در مناطق دورافتاده و توليد آب آشاميدني استفاده شود.

در سال ۲۰۱۴ شنيديم كه چگونه دانشمندان موسسه فناوري ماساچوست يك اسفنج گرافيتي/كربن ساخته‌اند كه از نور خورشيد براي تبديل آب به بخار به صورت بسيار موثر استفاده مي‌كند.

آنها اكنون آن طرح را بهبود بخشيده‌اند و يك دستگاه ساخته‌اند كه بخار فوق داغ توليد مي‌كند.

اين سيستم مي‌تواند در مناطق دور افتاده براي استريل كردن تجهيزات پزشكي و بسياري برنامه‌هاي كاربردي ديگر استفاده شود.

ايده پشت توسعه دستگاه اصلي اين بود كه آن را روي سطح يك ظرف پر از آب قرار دهند تا گرما را از نور خورشيد جذب كند و از آن براي تبديل آب به بخار استفاده كند. اما يك مشكل بالقوه اين بود ممكن بود آلاينده‌ها را از آب جذب كند و مواد دستگاه را تجزيه كند.

براي جلوگيري از اين مشكل، دستگاه جديد در بالاي آب معلق است و در واقع با آن تماسي ندارد.

اين دستگاه از سه لايه منطبق بر هم تشكيل شده است؛ يك لايه مركب سراميك و فلز در بالاي صفحه، يك فوم كربن متخلخل در وسط و يك لايه در پايين متشكل از يك ماده كه حرارت مادون قرمز را به طور موثر منتشر مي‌كند.

لايه بالايي انرژي طول موج كوتاه نور خورشيد را جذب مي‌كند و كل دستگاه را گرم مي‌كند. اين گرما از لايه پاييني به شكل تابش مادون قرمز كه طول موج بلندتري دارد منتشر مي‌شود و آب را گرم مي‌كند.

در نتيجه، آب تا دماي ۱۰۰ درجه سانتي‌گراد گرم مي‌شود و تبديل به بخار مي‌شود. اين بخار از دستگاه بالا مي‌رود، جايي كه لايه وسطي متشكل از ‌فوم كربني، بخار را بيشتر داغ مي‌كند و به دماي ۱۴۶ درجه سانتي‌گراد مي‌رساند.

اين بخار فوق داغ از طريق يك لوله در دستگاه هدايت مي‌شود و براي استفاده‌هاي بعدي از جمله استريل كردن، پخت و پز يا تميز كردن استفاده مي‌شود. همچنين اگر آب اوليه آلوده يا شور بوده باشد، بخار حاصل مي‌تواند به راحتي تقطير شده و به عنوان آب آشاميدني استفاده شود.

اين سيستم بر روي يك پشت بام در موسسه فناوري ماساچوست آزمايش شد و طي ۳.۵ ساعت زير تابش آفتاب از آسمان صاف و بدون ابر، بخار ۱۴۶ درجه سانتي‌گراد (از يك حوضچه پليمري كه به حفظ گرماي منتقل شده به آب كمك مي‌كرد) ايجاد كرد. همچنين در اين روند از يك آينه منحني كه نور خورشيد را بر روي سطح آب متمركز مي‌كرد، كمك گرفته شد.

"توماس كوپر" سرپرست اين پروژه مي‌گويد: اين سيستم يك سيستم كاملا خودكار است. شما آن را خارج از ساختمان يا روي پشت بام قرار مي‌دهيد تا نور خورشيد را جذب كند. شما مي‌توانيد از اين سيستم در مقياس بزرگ براي توليد آب آشاميدني استفاده كنيد يا تجهيزات اتاق عمل را در يك منطقه دورافتاده استريليزه كنيد