پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : دليل تسليم ژاپن در جنگ جهاني دوم فقط "بمب اتم آمريكا" نبود
جمعه، 4 مرداد 1398 - 03:07 کد خبر:44846
پيام نفت:
فارن پاليسي مقاله‌اي منتشر كرده در مورد اينكه دليل تسليم ژاپن در جنگ جهاني دوم بمب اتمي نبوده بلكه حمله شوروي باعث تسليم ژاپن شده است. مقاله بسيار دقيق بر اساس زمان‌بندي حوادث بين ششم تا دهم اوت ۱۹۴۵ نوشته شده است.

 

اين نظريه كه حمله شوروي نقش مهمي در تسليم ژاپن داشت قبلا هم مطرح شده ولي وارد ويلسون در اين مقاله مي‌نويسد كه مقامات ژاپن اصلا بمب اتمي را به حساب نياورده بودند و فقط بخاطر حمله شوروي حاضر به تسليم شده‌اند!

زمان‌بندي حوادث منجر به تسليم ژاپن اينگونه بود:

۶ اوت: ساعت هشت صبح بمب اتمي روي هيروشيما فرود مي‌آيد. فرماندار هيروشيما اعلام مي‌كند كه دوسوم شهر تخريب شده و يك‌سوم مردم كشته شده‌اند و از بمب جديدي در آن استفاده شده است. در خاطرات برخي فرماندهان نظامي ژاپن آمده كه آنها بلافاصله پس از شنيدن خبر متوجه شده‌اند كه اين بمب اتمي بوده است.

۸ اوت: بعدازظهر وزير امور خارجه ژاپن از نخست‌وزير درخواست مي‌كند جلسه شوراي عالي براي بررسي بمباران هيروشيما تشكيل شود ولي نخست‌وزير اين درخواست را رد مي‌كند. شوراي عالي از ۶ نفر تشكيل مي‌شد كه عملا حاكم اصلي ژاپن بودند.

۹ اوت: ساعت ۴ صبح به توكيو خبر مي‌رسد كه نيروهاي شوروي در منچوري و ساخالين از مرز گذشته‌اند. چند ساعت بعد جلسه شوراي عالي تشكيل مي‌شود و دستور كار آن بررسي «تسليم بدون قيد و شرط» است. ساعت ۱۱ صبح به ناگازاكي حمله مي‌شود. زماني كه خبر حمله ناگازاكي به توكيو مي‌رسد آراء موافق و مخالف تسليم ۳ به ۳ شده بود و تمام اعضاي هيات دولت به جلسه دعوت شده بودند.

۱۰ اوت: ژاپن به صورت غيرعلني به متفقين خبر مي‌دهد كه آماده پذيرش تسليم است.

۱۵ اوت: امپراتور در راديو تسليم ژاپن را اعلام مي‌كند.

اين زمان‌بندي به روشني نشان مي‌دهد كه جلسه شوراي عالي بخاطر حمله به هيروشيما نبود. حمله به ناگازاگي هم كه بعد از آن صورت گرفت.

در واقع بمباران هيروشيما خيلي براي ژاپني‌ها شوكه‌كننده نبود. در آن زمان به ۶۸ شهر بزرگ ژاپن حمله هوايي شد كه هيروشيما از نظر تلفات در رتبه دوم، از نظر وسعت تخريب در رتبه چهارم و از نظر درصد تخريب شهر در رتبه هفدهم قرار مي‌گرفت. يعني حمله هيروشيما دقيقا مشابه بمباران‌هاي متعارف بود كه با دسته‌هاي پانصد فروندي بمب‌افكن‌هاي بي-۲۹ انجام مي‌شد.

اگر قرار بود ژاپني‌ها بخاطر بمباران حاضر به تسليم شوند بايد بعد از بمباران شب دهم مارس توكيو تسليم مي‌شدند كه در آن ۱۲۰ هزار نفر كشته شدند. اين بمباران هم تلفات بيشتري داشت هم تخريب بسيار بالاتري و هم توكيو پايتخت و مهمترين شهر آن‌ها و محل اقامت رهبران كشور و امپراتور بود. در سه هفته پيش از حمله به هيروشيما به ۲۶ شهر حمله شده بود كه درصد تخريب هشت شهر بيش از هيروشيما بود و يكي از شهرها ۹۹.۵ درصد تخريب شده بود.
دليل تسليم نشدن ژاپني‌ها هم اين نبود كه فكر ميكردند شانس پيروزي دارند. كله‌خراب‌ترين نظاميان هم مي‌دانستند شكست قطعي است و حتي به مردم هم اين موضوع اعلام شده بود كه ما شانس پيروزي نداريم و براي شرافت و آبرو مي‌جنگيم.

آنها منتظر بودند تا متفقين از درخواست تسليم بي قيد و شرط دست بردارند. چون احتمال مي‌دادند مثل اتفاقي كه براي آلمان افتاد، امپراتور را به دادگاه ببرند و ژاپن را به چند كشور تقسيم كنند. امپراتور براي آنها خدا محسوب مي‌شد و هيچكس حتي صدايش را نشنيده بود. تسليم كردن امپراتور براي ژاپني‌ها وحشتناكتر از به صليب كشيدن عيسي براي مسيحيان بود. مردم هم به قدري از آمريكايي‌ها ترسانده شده بودند كه فكر ميكردند بعد از تسليم در بهترين حالت برده خواهند شد و در نتيجه مرگ را به تسليم ترجيح مي‌دادند.

و چرا اينقدر از حمله شوروي ترسيدند؟ چون تمام نيروهاي خود را در سواحل جنوبي مستقر كرده بودند. سنگرهاي چند لايه كه در طول خط ساحلي ساخته شده بود آذوقه و مهمات كافي داشت و بمباران شهرها مشكلي براي آنها ايجاد نمي‌كرد. برآوردهاي نظامي هم نشان مي‌داد كه در چند ماه آينده حمله آمريكا به خاك اصلي ژاپن ممكن نيست. در واقعيت هم حمله آمريكا براي روز اول نوامبر برنامه‌ريزي شده بود.

اما هوكايدو تقريبا بدون دفاع بود و با توجه به اينكه ساخالين چسبيده به هوكايدو است شوروي ميتوانست بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز به آن حمله كند يعني قبل از اينكه ژاپني‌‌ها بتوانند در سواحل هوكايدو سنگرسازي كنند و نيرويي به آنجا منتقل كنند. اين كاملا مشخص بود كه نمي‌توان با دو ابرقدرت كه از دو جهت مخالف حمله مي‌كنند جنگيد.

علاوه بر اين ژاپني‌ها در آن زمان به اين فكر مي‌كردند كه بتوانند استالين را ميانجي كنند. آنها فكر ميكردند ممكن است استالين براي جلوگيري از افزايش نفوذ آمريكا حاضر به پادرمياني شود تا ژاپن با شرايط بهتري تسليم شود. اما با حمله شوروي اين اميد هم كاملا از بين رفت.
 
*************

بر اساس اين تحليل اينكه دليل تسليم ژاپن بمب اتمي بوده است در واقع افسانه‌ايست كه آمريكايي‌ها و ژاپني‌ها ساختند تا اهميت حمله شوروي را كوچك كنند. اما در پايان يك سوال مهم باقي مي‌ماند.

دليل حمله شوروي چه بود؟ چرا شوروي كه تا آن زمان هيچ علاقه‌اي به درگيري به ژاپن نداشت ناگهان موضع خود را تغيير دارد؟

بر اساس همين زمان‌بندي بايد گفت كه تنها عامل حمله شوروي بمب اتمي آمريكا بود. پس بمب اتمي آمريكا با يك واسطه منجر به تسليم ژاپن شد.

ترجمه:محسن كاظم پور