پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : نظام حزبي پارلماني، هزينه شوراي نگهبان را پايين مي‌آورد
دوشنبه، 20 خرداد 1398 - 02:13 کد خبر:44703
پيام نفت:
در برنامه «اين.ج.ا» مطرح شد:
به گزارش ديباچه،سيزدهمين قسمت از برنامه تلويزيوني «اين.ج.ا» با عنوان «اصلاح ساختار، به سوي مجلس قوي» به بحث لزوم اصلاح ساختار حكمراني كشور به منظور دستيابي به مجلس كارآمد و قدرتمند و  همچنين موضوع انتقال از نظام رياستي به نظام پارلماني در كشور پرداخت. در اين برنامه كه روز گذشته از شبكه چهار سيما پخش شد، دكتر غلامرضا مصباحي مقدم، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و نماينده سابق مجلس و دكتر محمد دهقان، نماينده مجلس و حقوقدان، اين موضوع را بررسي كردند.
 
مصباحي مقدم ابتدا در پاسخ به سوالي درباره نحوه ورود مجمع تشخيص مصلحت نظام به اصلاح ساختار مجلس شوراي اسلامي گفت: مجمع تشخيص مصلحت به اين گونه مسايل بنا به ارجاع مقام معظم رهبري ورود مي‌كند. البته اين امكان هم وجود دارد كه پيشنهاددهنده هم باشد.
او درباره اينكه آيا در خصوص موضوع تغيير نظام رياستي به پارلماني ارجاعي از طرف رهبري آمده است گفت: از طرف ايشان نيامده اما به فكر خود ما اين مسايل رسيده است. نگاه به اين مساله يك نگاه ملي است نه جناحي. 
 
مجلس بايد حزبي شود
مصباحي‌مقدم افزود: رهبر انقلاب نگاه‌هايشان بلند مدت است اما وقتي به مجلس و دولت منتقل مي‌شود، نگاهشان چهارساله است. حدود 80 درصد نمايندگان هر دوره مجلس در دوره بعد حضور ندارند. اين يعني تلاش نمايندگان رسيدن به دوره بعد است. نگاه‌ها به‌ويژه از طرف نمايندگان شهرستان‌ها، محلي است. لذا مجلس ما نگاه ملي ندارد. دولت هم نگاهش چهارساله و نهايتا هشت‌ساله است. چند سناريو براي اصلاح ساختاري دارم. يكي اينكه ما مجلسمان «حزبي» شود و انتخابات رياست جمهوري هم حزبي شود، دو حزب قوي شكل مي‌گيرد كه  اين احزاب كادر مي‌سازند، برنامه بلند مدت دارند، خودشان را در جامعه جا مي‌اندازند و مسووليت‌پذير هستند.
دهقان هم با بيان اينكه نظام رياستي در كشور ما جواب نداده و نخواهد داد، گفت: نياز به اصلاح قانون اساسي داريم. در شرايطي كه ثبات و وحدت باشد، بايد اين را بازنگري كرد و نظام نيمه‌رياستي، نيمه‌پارلماني را تبديل به يك نظام پارلماني كنيم.
او افزود: البته مي‌توانيم در همين نظام موجود هم پارلمان را تقويت كنيم. همين الان هم يك سوم نماينگان عضو هيات علمي دانشگاه‌ها هستند، حقوق‌دان و اقتصاددان هستند و همين حالا سطح پارلمان از دولت فعلي بالاتر است.
 
پارلمان با ولايت سازگارتر است
دهقان به سه طرحي اشاره كرد كه در مجلس هشتم آماده شده بود؛ طرح ارتقاي سطح پارلمان، طرح ارتقاي سطح شوراها و طرح كارآمد شدن احزاب. او ادامه داد: ما نيازمند هستيم كه مرجعي در كشور «ملي» فكر كند. مردمي كه نمي‌توانند به فرمانداران و استانداران دسترسي داشته باشند، نمايندگان مجلس واسطه آن‌ها و حاكميت مي‌شود. بار مسايل ملي را نماينگان كلانشهرها به دوش مي‌كشيدند كه آن‌ها هم به دليل اشتباهات در ليست‌بندي‌ها از شهرستان‌ها هم عقب مانده‌اند.
او دو دليل را براي اينكه نظام پارلماني مطلوب‌تر است برشمرد؛ يكي اينكه نظام پارلماني مردمي‌تر است و جلوي ديكتاتوري را مي‌گيرد و ديگر اينكه همكاري قوا در آن تعبيه مي‌شود. دولت و مجلس متعارض نمي‌شوند و مردم هم دچار چندگانگي نمي‌شوند. نظام ولايت فقيه هم با نظام پارلماني سازگارتر است.
 
حزبچه نمي‌خواهيم
مصباحي مقدم در ادامه برنامه با اشاره به ضعف‌ها ساختار فعلي مجلس گفت: بسياري از نماينگان در درون جلسات علني مجلس، كاري نامربوط به مجلس انجام مي‌دهند. تلفن‌ها دستشان است و كار…