پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟
چهارشنبه، 10 بهمن 1397 - 06:25 کد خبر:44526
پيام نفت:
تورم يك ميليون درصدي، افزايش فقر و لبريزشدن كاسه صبر ونزوئلايي‎ها از دست دولت حاكم

 

اين بحران سياسي در حالي در ونزوئلا در جريان است كه آن كشور در معرض تندبادي اقتصادي قرار گرفته است. نرخ تورم سالانه بيش از يك ميليون درصد است و قيمت مواد غذايي و دارو به شدت افزايش يافته است. طبق ارزيابي سازمان ملل متحد ميليون‌ها نفر ونزوئلا را در سال 2015 ميلادي ترك كرده‌اند. تحريم‌ها نيز وضعيت را براي آن كشور پيچيده‌تر كرده‌اند.
آفتاب‌‌نيوز :
سرويس بين الملل- ونزوئلا چه راهي را پيمود كه به وضعيت كنوني رسيد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا هر يك چه استدلالي دارند؟ اين‌ها چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟مواردي هستند كه شبكه خبري "الجزيره" در گزارش خود به آن پرداخته است. 
 
به گزارش آفتاب‎نيوز؛ شبكه خبري "الجزيره"با اشاره به ادامه بحران سياسي و اقتصادي در ونزوئلا مي نويسد: مجلس ملي ونزوئلا كه تحت كنترل اپوزيسيون است و نهاد قانونگذاري است "نيكلاس مادورو" رييس جمهوري ونزوئلا را "غاصب" معرفي كرد و در بيانيه‌اي اعلام داشت كه او باعث ايجاد بحران سياسي و انساني در ونزوئلا شده است. اين موضوع در حدود يك هفته پس از آن اعلام شد كه مادورو مراسم تحليف را براي تداوم زمامداري در دوره شش ساله دوم انجام داد؛ يك دوره بحث‌برانگيز در قدرت ماندن دوباره. 
 
انتخابات اخير توسط اپوزيسيون ونزوئلا در سطح گسترده‌اي تحريم شده بود. بسياري از كشورهاي جهان نيز اين انتخابات و نتيجه آن را برسميت نشناختند. مادورو اما بي‌توجه به مخالفت‌ها وعده ساخت "سوسياليسم قرن بيست و يكمي" را داد و در مراسم تحليف مخالفان خود را "فاشيست" و "امپرياليست" خواند. 
 
«خوان گوييدو» رئيس مجلس ملي ونزوئلا گفته بود كه حاضر است در صورت حمايت نيروهاي مسلح از او رييس جمهور شود و انتخابات منصفانه‌اي را برگزار كند. اين بحران سياسي در حالي در ونزوئلا در جريان است كه آن كشور در معرض تندبادي اقتصادي قرار گرفته است. نرخ تورم سالانه بيش از يك ميليون درصد است و قيمت مواد غذايي و دارو به شدت افزايش يافته است. طبق ارزيابي سازمان ملل متحد ميليون‌ها نفر ونزوئلا را در سال 2015 ميلادي ترك كرده‌اند. تحريم‌ها نيز وضعيت را براي آن كشور پيچيده‌تر كرده‌اند. وضعيت مي‌تواند بدتر شود چرا كه امريكا در حال بررسي تشديد تحريم‌ها عليه ونزوئلا است كه مي‌تواند عواقب انساني جبران‌ناپذيري را داشته باشد. 
 
ونزوئلا اكنون در حالي با كمبود شديد مواد غذايي و دارو مواجه است كه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين بوده است. منتقدان دولت و اعضاي اپوزيسيون مدعي هستند كه مشكلات اقتصادي ونزوئلا ناشي از ناكامي‌هاي اقتصادي، سوء‌مديريت و فساد دولتي است اما حاميان دولت مي‌گويند كاهش قيمت نفت و تحريم‌هاي بين‌المللي و توطئه نخبگان جهاني در خارج از كشور مشكلات را براي ونزوئلا ايجاد كرده‌اند. 
 
زماني كه مادورو پس از مرگ چاوز در سال 2013 ميلادي به رياست جمهوري رسيد، اقتصاد وابسته به نفت ونزوئلا مشكلات‌اش پديدار شد. زماني كه قيمت جهاني نفت در سال 2014 ميلادي كاهش يافت، نرخ تورم و قيمت اقلام ضروري افزايش يافت. در سال 2014 ميلادي، هزاران نفر در اعتراض به افزايش نرخ تورم و بدتر شدن شرايط زندگي به خيابان‌ها آمدند. دولت اين اعتراضات را سركوب كرد و دستكم 11 تن كشته شدند. 
 
در سال 2015 ميلادي، سياستمداران اپوزيسيون با كسب آراي قابل توجه اكثريت كرسي‌هاي مجلس ملي ونزوئلا را براي اولين‌بار در دو دهه گذشته از آن خود كردند. با اين حال، در سال 2016 ميلادي، دولت ونزوئلا قدرت نظارت بر اقتصاد را از مجلس ملي آن كشور گرفت و در مارس 2017 ميلادي، دستگاه قضايي ونزوئلا مجلس ملي را موقتا تعطيل كرد. اين دستور اعتراضات را افزايش داد و بيش از 100 نفر كشته و هزار نفر بازداشت شدند. مادورو شخصا در سال 2017 ميلادي مجمع قانونگذاري ملي را ايجاد كرد كه با حاميان‌اش پر شده بود؛ مجمعي براي تهيه و اصلاح قانون اساسي. از آن زمان بحران ادامه داشته است و ميليون‌ها نفر از مردم ونزوئلا از افزايش تورم و كمبود مواد غذايي و بهداشتي و بيكاري رنج مي‌برند يا با تمام سختي‌ها از كشور فرار مي‌كنند". 
 
چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟
 
مادورو عليرغم برسميت شناخته نشدن پيروزي‌اش توسط اكثر كشورها در انتخابات اخير و عليرغم تداوم اعتراضات داخلي در قدرت باقي مانده است و حمايت ارتش را با خود دارد. مادورو مدعي است كه ريشه اين بحران انساني، توطئه‌هاي مخالفان در داخل با حمايت دولت آمريكا است. او گفته بود: "از خارج مخالفان را در داخل كنترل مي‌كنند تا هرج و مرج ايجاد كنند. اين همان گروهي است كه اعتراضات خياباني را انجام داده و هر روز نمايش تازه‌اي را خواهند داشت". 
 
"خوان رومرو" نويسنده و تحليلگر حامي دولت به "الجزيره" مي‌گويد:" مخالفان در تلاش براي تشويق درگيري هستند تا بتوانند مداخله خارجي را توجيه كنند."
 
"رومرو" مي‌افزايد: "چالش اصلي پيش روي رييس جمهوري حفظ نظم بدون خشونت است. شكست نخوردن مادورو در اين وضعيت چالش بزرگي است چرا كه امريكا درصدد منزوي كردن ونزوئلا است". 
 
اين شبكه خبري در ادامه اشاره مي‌كند كه تحريم اقتصادي در اين منازعه نقش مهمي دارد چرا كه پنج پالايشگاه امريكايي يا خريد نفت از ونزوئلا را درسال 2018 كاهش داده‌اند يا آن را متوقف كرده‌اند. ونزوئلا سال گذشته به ايالات متحده صادرات نفت روزانه 500 هزار بشكه‌اي داشت اين در حاليست كه در سال 2017 ميلادي اين ميزان نزديك به 600 هزار بشكه در روز بود. تحريم‌ها نه تنها صنعت نفت كه بخش طلا را نيز هدف قرار داده‌اند. 
 
چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟
 
اين شبكه خبري در ادامه به مواضع اپوزيسيون ونزوئلا پرداخته و مي‌نويسد: " مخالفان و حاميان آن معتقدند كه آنها تحت "ديكتاتوري" زندگي مي‌كنند و دولت مادورو را غيرقانوني مي‌دانند. اين گروه در سال 2017 خود را در حالت "نافرماني" اعلام كرد. آنان مي‌گويند فساد و خشونت ريشه در سوء‌مديريت مداوم چاوز و مادورو داشته‌اند. آنان انتخاب مجدد مادورو در ماه مه گذشته را نتيجه تقلب در انتخابات مي‌دانند و دولت او را غيرقانوني و نامشروع قلمداد مي‌كنند. آنان مي‌گويند تا روز برگزاري انتخابات اكثر نامزدها كه مي‌توانستند عليه مادورو اقدام كنند از شركت در رقابت‌ها منع شدند. 
 
"خوزه ويسنته" كارشناس مسائل حقوقي و قانوني در ونزوئلا به "الجزيره" مي‌گويد: "احزاب و مردم نتوانستند آزادانه رقابت كنند. بيش از هفت حزب مهم غيرقانوني اعلام شدند، زندانيان سياسي‌اي وجود داشتند كه نمي‌توانستند مخالفت كنند. ما نظام انتخاباتي مستقلي نداريم". او مي‌گويد ونزوئلا با مشكلات حقوقي و برسميت شناخته شدن دولت‌اش مواجه شده است و به استثناي روسيه، چين و تركيه حامي بين‌المللي ندارد. يك شهروند ونزوئلايي مي‌گويد زندگي هر روز سخت‌تر مي‌شود. او مي‌افزايد:"شما يك ماه كار مي‌كنيد و با حقوق‌تان حتي نمي‌توانيد يك پنير بخريد. بيماري‌ها در حال افزايش هستند. با مواردي چون سل و مالاريا مواجه هستيم. زيرساخت‌هاي ما نياز به تغيير دارند. من فكر مي‌كنم خيلي از تغيير دور نيستيم. اكنون شكاف داخلي درون دولت و ارتش ايجاد شده است. تغيير خيلي دور از دسترس نيست". 
 
اين شبكه خبري در ادامه اشاره مي‌كند كه يكي از بزرگترين چالش‌هاي امروز ونوزئلا نرخ تورم بالا است. "الجزيره" مي‌نويسد: "براساس نتايج پژوهش انجام شده توسط مجلس ملي ونزوئلا تا پايان سال 2018 ميلادي قيمت‌ها در آن كشور به طور متوسط هر 19 روز دو برابر افزايش يافته‌اند. صندوق بين‌المللي پول پيش‌بيني مي‌كند كه نرخ تورم كشور در سال 2019 به 10 ميليون پوند برسد. دومين چالش بزرگ ونزوئلا فرار و مهاجرت بي‌سابقه مردم آن كشور است. بر اساس آمار سازمان ملل، بيش از سه ميليون نفر از سال 2014 از كشور فرار كرده‌اند و انتظار مي‌رود تا پايان سال 2019 به 5.3 ميليون نفر برسد. اما چه خواهد شد؟ انتظار مي‌رود فشارهاي بين‌المللي نيز به شدت افزايش يابد، در حالي كه برخي از كشورها ديپلمات‌هاي خود را از ونزوئلا خارج مي‌كنند. "گوييدو" خود را نامزد رياست جمهوري كرده است. اكنون تصميم با مجلس است كه او را رييس‌جمهوري اعلام كند تا زمينه انتخاباتي منصفانه فراهم شود. اما راه‌حل‌ها  بايد از درون باشند نه لزوما تغيير از طريق فشار خارجي".
 
چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟
 
چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟
 
چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟
 
چگونه ثروتمندترين كشور آمريكاي لاتين دچار فقر و بحران سياسي شد؟ اپوزيسيون و دولت ونزوئلا چه مي‎گويند؟
 
راهپيمايي اعتراضي مخالفان دولت حاكم در ونزوئلا
 
 
 
00:00 00:55