پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : برگ برنده ايران در عراق / ترامپ در مقابل خواسته تهران كوتاه مي‌آيد؟
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 15:13 کد خبر:44497
پيام نفت:
العربي الجديد بررسي كرد؛

 

سه گروه از قواي سياسي در عراق از دو هفته پيش در حال آماده كردن پيش نويس قانون حضور نظامي خارجي در اين كشور هستند. يكي از مستشاران سياسي عراق تصريح كرد: «طرح اين قانون، تنها با هدف امتيازگيري بوده و به رقابت ايران و آمريكا در عراق مربوط است؛ چرا كه انتظار مي رود اين طرح به يك برگ برنده در دست ايران، براي چانه زني با آمريكا، تبديل شود، به اين معنا كه در صورت معاف نشدن عراق از تحريمهاي آمريكا عليه ايران، اين لايحه به مجلس عراق، تقديم مي شود.»

پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :

برگ برنده ايران در عراق / ترامپ در مقابل خواسته تهران كوتاه مي‌آيد؟

محمد علي، سلام الجاف در العربي الجديد نوشت: سه گروه از قواي سياسي در عراق از دو هفته پيش در حال آماده كردن پيش نويس قانون حضور نظامي خارجي در اين كشور هستند. طبق اطلاعات رسيده به العربي الجديد، از سوي رهبران دو ائتلاف الفتح و دولت قانون، اين طرح، مبتني بر خروج تمام نيروهاي خارجي، از جمله آمريكايي ها از عراق، تا پايان سال 2019 است، و اين مهم بايد در همين مهلت غير قابل تمديد، اجرا شود.

به گزارش «انتخاب»، اين رسانه عرب زبان ادامه داد: بر اساس طرح اين قانون، تمام پايگاههاي نظامي، از جمله در اقليم كردستان عراق، كه شامل 4 پايگاه نظامي است و نيروهاي آمريكايي و انگليسي در آن حضور دارند، بايد تخليه شوند. قانون مذكور همچنين شامل لغو توافق امنيتي استراتژيك بين واشنگتن و بغداد مي شود.

به گفته يكي از رهبران جريان الفتح، به احتمال زياد طرح اين قانون كه كارشناسان و اعضايي از ائتلافهاي الفتح، دولت قانون و حزب الفضيله در نوشتن آن شركت داشته و ائتلاف سائرون نيز آن را تاييد كرده است، پس از پايان بحران تشكيل دولت و آغاز اجراي بندهاي برنامه هاي حكومت عادل عبدالمهدي، ارائه مي شود.

طرح اين قانون با تاييد حدود 150 نفر از نمايندگان از اصل 329 برخوردار شده است و پيش بيني مي شود كه فشارهايي به برخي قواي سني وارد شود تا به نفع اين قانون رأي بدهند.

يكي از مسئولان عراقي در گفتگو با العربي الجديد گفت:«پيش نويس اين قانون از حالا در طول دو ماه، آماده مي شود و هدف از آن، اخراج نهايي نيروهاي آمريكايي از عراق است.»

در مقابل، يكي از مستشاران سياسي عراق در گفتگو با ما تصريح كرد: «طرح اين قانون، تنها با هدف امتيازگيري بوده و به رقابت ايران و آمريكا در عراق مربوط است؛ چرا كه انتظار مي رود اين طرح به يك برگ برنده در دست ايران، براي چانه زني با آمريكا، تبديل شود، به اين معنا كه در صورت معاف نشدن عراق از تحريمهاي آمريكا عليه ايران، اين لايحه به مجلس عراق، تقديم مي شود.»

به گفته اين مستشار عراقي، موافقت آمريكايي ها با معافيت عراق از تحريمها، به معناي باقي ماندن قانون در دست گروههاي سياسي نزديك به ايران است، تا در صورت نياز، از آن استفاده كنند.

كريم عليوي، نماينده اي از ائتلاف الفتح، مي گويد: نمايندگان براي خارج كردن آمريكايي ها از عراق مبارزه مي كنند؛ چرا كه حضور آمريكايي ها تهديدي براي محور مقاومت و حشد العشبي است.

در اين ميان، يكي از رهبران ائتلاف «اصلاح» رعد الدهلكي، در گفتگو با العربي الجديد گفت:« گرايش هاي پارلماني در مورد اخراج نيروهاي خارجي از عراق، وجود دارد، اما تا كنون به مرحله اجرا نرسيده است. به اعتقاد من، اين موضوع به زودي در پارلمان عراق مطرح مي شود و علت آن، شرايط سياسي اين كشور و ارتباط موضوع با طرفهاي خارجي است، به اضافه وجود طرفهاي سياسي كه تاثير واضحي در پارلمان دارند. اين تاثيرات، نقش بارزي در اين باره خواهد داشت و اين دولت عراق نيست كه در خصوص نياز به وجود نيروهاي خارجي در اين كشور تصميم مي گيرد.»