پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : زخم فلرها در عسلويه
دوشنبه، 21 خرداد 1397 - 06:20 کد خبر:44277
پيام نفت:
هفته گذشته نخستين فلر در پارس جنوبي توسط يكي از مديران بومي منطقه خاموش شد، خبري كه البته در روزهاي گذشته كمتر به آن توجه شد.

دنياي اقتصاد- سارا مالكي:پوست صورتش نشان از گرماي خورشيد خليج فارس داشت و لهجه‌اش به شيريني نام «عسلويه» بود. لبخندهايش انگار كه جزئي از چهر‌ه‌اش باشد در هر لحظه جاري بود و با حرارت و هيجان مشغول انجام كارهايي بود كه مقدمات ورود رئيس‌جمهوري به فاز 17 و 18 منطقه پارس جنوبي را فراهم مي‌كرد. از ظاهرش به خوبي مشخص بود كه بومي عسلويه است. چهره خندان و طبع گرمش آنقدر گيرا بود كه دورترين تصور؛ نارضايتي او از شرايط زندگي در زادگاهش بود. كافي بود از او بپرسي كه از زندگي در عسلويه راضي هستي، تا لبخند از چهره‌اش محو شود و جاي خود را به نگاه‌هايي نگران بدهد. مادر يك فرزند هفت ساله بود و نگران سلامتي او در آلودگي هواي عسلويه. مي‌گفت «خيلي از روزها از خانه اصلا بيرون نمي‌آييم، مخصوصا تابستان‌ها كه هوا هم خيلي گرم است اما بوي گاز بدتر از گرما است.» از شرايط زيست‌محيطي منطقه زندگي‌اش ناراضي بود و از بوي گازهايي كه براي سال‌ها تنفس در هواي عسلويه را خطرناك كرده گلايه داشت. مكالمه‌اي كه با خنده و شوخي آغاز شده بود، آرام آرام جاي خود را به اندوهي مي‌داد كه حالا از پشت آن چهره خندان بيرون زده بود و جمله‌اي كه چندبار تكرار شد؛ «چه فايده.»زماني كه با او مشغول صحبت بودم رئيس‌جمهوري براي افتتاح فازهاي 17 و 18، 19، 20 و 21 منطقه پارس جنوبي در راه بود و درخواست او از حسن روحاني بهبود شرايط زندگي در عسلويه بود.

Image result for ‫مديريت فلرهاي گازي عسلويه‬‎

پروژه‌هاي نفتي به مردم خدمت مي‌كنند؟

رئيس‌جمهوري اما در سخنراني خود در مراسم افتتاحيه هشت مگا پروژه در منطقه پارس جنوبي، پاسخ درخواست او را داد. اشاره روحاني به مسائل زيست‌محيطي و مرتبط با كيفيت زندگي مردم منطقه عسلويه اين اميدواري را ايجاد كرد كه سلامتي مردم و محيط پيرامون آنها هنوز آنچنان به حاشيه رانده نشده‌اند كه زير سايه بزرگي طرح‌هاي صنتعي گم شوند. حسن روحاني در بخش‌هايي از سخنراني خود در مراسم گشايش هشت مگا پروژه در پارس جنوبي گفت: «ما نفت و گاز را براي نشاط و رفاه مردم مي‌خواهيم و مي‌خواهيم مردم اين پيشرفت را در زندگي خود حس كنند.» او همچنين گفت: «اگر در عسلويه، نخل تقي و كنگان شاهد ميزباني خوب مردم در پروژه‌هاي نفت و گاز هستيم بايد پروژه‌هاي نفتي هم به اين مردم خدمت كنند.»

رئيس‌جمهوري در حالي بر «خدمت پروژه‌هاي نفتي به مردم» تاكيد داشت كه بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده، مردم و محيط زيست مناطق نفتي و گازي براي سال‌ها است با بيماري‌هاي تنفسي، عارضه‌هاي آلودگي، باران‌هاي اسيدي و... مواجه هستند. با اين حال اتفاقي در حال رخ دادن هستند كه از ايجاد تحولاتي در توجه به محيط زيست منطقه عسلويه حكايت دارند.

Related image

خاموشي نخستين فلر در عسلويه

بر‌اساس گزارش‌هاي موجود، هفته گذشته نخستين فلر در پارس جنوبي توسط يكي از مديران بومي منطقه خاموش شد، خبري كه البته در روزهاي گذشته كمتر به آن توجه شد. 150 فلر كوچك و بزرگ منشا آلودگي در عسلويه هستند، سازه‌هاي فلزي بلندي كه گازهاي سمي همراه با نفت كه غير قابل استحصال هستند را مي‌سوزانند يا اگر به هر دليلي پالايشگاهي از مدار خارج شود گاز ورودي به پالايشگاه را تبديل به شعله‌هايي مي‌كنند كه گاه تا بيش از 30 متر ارتفاع دارند. وزير نفت يك روز پيش از افتتاح طرح‌هاي ياد شده در پارس جنوبي، در مورد فلرهاي عسلويه به خبرنگاران گفت: ما در عسلويه تعدادي فلر داريم كه ظرف يك يا دو سال آينده كاملا درست مي‌شوند الان مشكل اينها اين است كه اندكي زمان مي‌برد كه درست شوند و خروجي آنها تنظيم شود.

بيژن زنگنه در حالي زمان يك تا دو ساله براي رسيدگي به شرايط فلرها را منطقي مي‌داند كه در اين رابطه گفت: اكثر واحدهاي ما در عسلويه در حال راه‌اندازي هستند و بايد تنظيمات آنها انجام شود، در اين ميان واحدهاي قديمي ما وضعيت خيلي بهتري پيدا كرده‌اند و روز به روز هم ميزان گازسوزي آنها كم مي‌شود. زنگنه بقيه كارهاي مربوط به كاهش آلودگي هوا و استفاده اقتصادي از گازهاي همراه به جاي سوزاندن آنها را «ساخت چند ان جي ال بزرگ» ارزيابي كرد و گفت: ما قيمت‌هاي خيلي پاييني به سرمايه‌گذارهايي كه براي كار تمايل دارند پيشنهاد داده‌ايم. به هر ترتيب برخي مشوق‌ها بايد در نظر گرفته شود تا ما از سوختن گازهاي همراه در عسلويه و ديگر مناطق بكاهيم. او با اشاره به طرح آماك اظهار كرد: در خوزستان نيز طرح آماك اجرا شد و گازهاي اسيدي حدود ۱۰روز است كه حذف شده و براي توليد در پتروشيمي رازي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

بر‌اساس گزارش‌هاي موجود سالانه بيش از 150 ميليارد مترمكعب گاز در جهان تحت عنوان فلرينگ (يا سوزاندن گازها با مشعل) به مواد آلاينده تبديل مي‌شود كه طبق آمارهاي بانك جهاني اين رقم چيزي معادل يك سوم مصرف گاز كل اروپا است. سوزاندن اين گازها در عسلويه درحالي از سال‌ها قبل و همزمان با بهره‌برداري از ميدان مشترك گازي پارس جنوبي آغاز شد كه بر اساس آمارهاي موجود، ايران 10 درصد از كل گازهاي سوزانده شده را به خود اختصاص مي‌دهد. آنطور كه اطلاعات موجود نشان مي‌دهد در حال حاضر ايران رتبه سوم جهاني و رتبه اول خاور‌ميانه را در سوزاندن اين گازها دارد. اين رتبه‌ها در حالي در تضاد كامل با توسعه پايدار قرار دارند كه دولت يازدهم گام‌هايي در جهت كاهش سوزاندن اين گازها برداشته است. مثلا خاموش شدن نخستين فلر در عسلويه، اجراي صنايع غيرآلاينده فلر در يكي از پتروشيمي‌هاي عسلويه يا استفاده از فلرهاي جديد كه علاوه بر كاركرد بدون دود و صدا در دماي پايين، با استفاده از گازهاي اضافي نيرو توليد مي‌كنند. مي‌توان گفت اين تحولات، روزنه‌هاي اميدي هستند كه به سوي بهبود شرايط زندگي ساكنان منطقه عسلويه و محيط‌زيست پايتخت انرژي ايران باز شده‌اند، اما بايد ديد در نهايت زخم فلرها در عسلويه چه زماني درمان خواهند شد؟

Image result for ‫مديريت فلرهاي گازي عسلويه‬‎