پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : ظرفيت توليد روزانه گاز ايران به بيش از 1000 ميليون متر مكعب خواهد رسيد
شنبه، 27 آبان 1396 - 13:18 کد خبر:43951
پيام نفت:

<%title%>

رييس جمهوري در مجمع سران كشورهاي صادركننده گاز:

 دولت ايران از سرمايه گذاري‌هاي بين‌المللي در صنعت نفت و گاز حمايت مي كند/ تاكيد بر تنظيم نقشه راه براي افزايش نقش مجمع در تامين امنيت انرژي جهاني

رييس جمهوري در مراسم افتتاحيه سومين مجمع سران كشورهاي صادركننده گاز ، ايران را داراي ظرفيت بسيار بالايي براي توليد و صادرات گاز طبيعي و مشاركت بيشتر در تأمين امنيت عرضه انرژي جهاني دانست و تصريح كرد: ظرفيت توليد گاز ايران تا 2 سال آينده به بيش از 1000 ميليون متر مكعب در روز خواهد رسيد.

شناسه خبر: 90582 - 

دوشنبه 2 آذر 1394 - 17:00


حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني در اين اجلاس كه روساي جمهوري روسيه، عراق، بوليوي، ونزوئلا، گينه استوايي، نيجريه، تركمنستان و نخست وزير الجزاير  حضور داشتند ، گفت: در حال حاضر حدود 70 درصد تركيب انرژي ايران را گاز تشكيل مي­دهد و حدود 90 درصد خانوارهاي شهري و روستايي ايران به شبكه سرتاسري توزيع گاز دسترسي دارند.

رييس جمهوري با اشاره به توافق هسته اي ميان ايران و 1+5 اظهارداشت: تداوم افزايش سريع ظرفيتهاي توليد گاز ايران در دو سال گذشته، اين امكان را به ايران مي­دهد كه صادرات گاز را به كشورهاي همسايه از طريق خط لوله و ساير نقاط دنيا از طريق LNG افزايش دهد.

دكتر روحاني تصريح كرد: راهبرد ما بر افزايش توليد و صادرات گاز طبيعي از طريق سرمايه‌گذاري در ميادين نفت و گاز استوار شده است. طبعاً اولويت همكاريهاي بين­المللي ما در اين فعاليتهاي كشورهاي عضو مجمع صادركننده گاز است.

 رييس جمهوري از روساي كشورها و دولتهاي عضو مجمع دعوت كرد تا  براي ارتقاء همكاريها و با حفظ منافع متقابل در سرمايه‌گذاريهاي ايران براي توسعه منابع عظيم گاز اين كشور كه در راستاي افزايش سهم مجمع در توليد و تجارت گاز طبيعي در جهان است، مشاركت كنند.

دكتر روحاني با اعلام حمايت دولت از سرمايه گذاري‌هاي بين‌المللي در صنعت نفت و گاز اظهارداشت: چارچوب قراردادهاي نفتي و گازي جديد ايران، زمينه جذابي را براي سرمايه‌گذاري در صنعت نفت و گاز ايران فراهم مي‌سازد.

رييس جمهوري در ابتداي اين نشست نيز  همكاري براي يافتن راهكارهايي جهت حمايت از منافع جمعي كشورهاي عضو مجمع كشورهاي صادركننده گاز ، توسعه همكاري ميان كشورها در زمينه­هاي مختلف از جمله اكتشاف، توليد و تجارت گاز طبيعي، هماهنگي سياستها در راستاي افزايش سهم گاز طبيعي در تركيب انرژي مصرفي جهان و ارتقاي جايگاه مجمع در عرصه بين‌المللي انرژي را از جمله اهداف نشست تهران دانست.

دكتر روحاني افزود: بدون شك اجلاس سران مجمع كشورهاي صادركنندگان گاز يكي از مهمترين رويدادهاي مربوط به انرژي، بويژه صنعت گاز محسوب مي­شود و  اميدوارم اين اجلاس بتواند فرصت مغتنمي را براي بحث و تبادل نظر پيرامون اهداف و ديدگاههاي مجمع، فراهم سازد.

ريس جمهوري به اهميت حفظ محيط زيست اشاره كرد و اظهارداشت: عليرغم اهميت و ضرورت استفاده از انرژي فسيلي، بهره‌برداري ناپايدار از اين منابع انرژي، باعث بروز برخي آسيب­هاي اجتماعي شده و آثار منفي بر محيط زيست داشته است و جهان را با مسأله خطيرِ موازنه، ميان استفاده از انرژي براي توسعه اقتصادي، و حفظ محيط زيست مواجه ساخته است.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه  لازم است به موضوع انرژي در قالب توسعه پايدار، توجه شود" ، گفت: به همين دليل پيشنهاد كرده­ايم، در پيامي از اين اجلاس، به كنفرانسِ كاپ Cop21 كه در صدد دسترسي به توافقي بين­المللي در مسايل و سياستهاي مربوط به تغيير اقليم است و در هفتة آينده در پاريس برگزار خواهد شد، مراتب آمادگي و علاقه مجمع كشورهاي صادر كننده گاز را براي همكاري و هماهنگيِ سياستهاي اعضاء مجمع با توافقهاي بين‌المللي در مسايل محيط زيست اعلام نماييم.

رييس جمهوري افزود: گرچه براساس چشم‌اندازهاي معتبر انرژي، سهم انرژي‌هاي تجديدپذير، در تأمين انرژيِ مورد نياز جهان، تا آيندة قابل پيش‌بيني، محدود خواهد بود و براي گذار از دوران سوختهاي فسيلي به انرژي‌هاي تجديدپذير، راهي طولاني در پيش است. بنابراين، اين سؤال مطرح است كه، براي تأمين انرژي با آلايندگي كمتر و هزينة قابل قبول، در اين دورانِ گذار، چه بايد كرد؟

دكتر روحاني گفت: تصور مي‌كنم بخش مهمي از راه حل اين معضل، در دسترس ما است و اين موضوعي است كه مجمع كشورهاي صادر كننده گاز و اين اجلاس را اهميت جهاني مي­بخشد. گاز طبيعي به عنوان سوختي پاك با منابع غنيِ قابل استحصال براي دهه­هاي آينده، سهم قابل توجهي از تركيب انرژي مصرفي جهان را، به خود اختصاص داده است و مزيت‌هاي اقتصادي، فني و زيست محيطيِ گاز طبيعي، در مقايسه با ساير سوختها باعث شده تا اهميت آن به عنوان يك منبع مهم انرژي افزايش يابد. انتظار مي‌رود مصرف گاز طبيعي طي دهه‌هاي آتي نيز افزايش چشم‌گيري داشته باشد.

رييس جمهوري گفت: همه كشورها بويژه كشورهاي در حال توسعه بر اين باورند كه گاز طبيعي مي­تواند به عنوان پليِ مطلوب، براي گذار از دوران سنتي استفاده از سوخت‌هاي فسيلي، به دورانِ بهره‌برداري بيشتر از انرژي‌هاي تجديدپذير تبديل شود. علاوه بر اين، افزايش تجارت گاز طبيعي باعث افزايش همبستگي ميان جوامع شده و به ثبات، امنيت و يكپارچگي در روابط بين‌المللي كشورها، كمك مي‌كند.

دكتر روحاني تصريح كرد: ارتقاي جايگاه جهاني مجمع كشورهاي صادركننده گاز در بازارهاي انرژي مستلزم ايجاد نگاهي فراگيرتر از گذشته به موضوع است تا مجمع، نقشه راه آينده خود را به‌درستي تنظيم كرده و زمينه را براي افزايش نقش خود در تامين امنيت انرژي جهاني فراهم كند.

 رييس جمهوري اظهارداشت: تقويت همكاري كشورهاي عضو، نهادينه‌سازي تبادل تجربيات و دانش فني ميان آنها و اتخاذ سياستهاي هماهنگ در عرصۀ توليد و بازار، تدابيري است كه براي تحقق اين هدف لازم داريم.

دكتر روحاني افزود: همكاري‌هاي سازمان يافته و مبتني بر تفاهم كشورهاي توليدكنندۀ گاز در بازارهاي منطقه‌اي از اركان تعامل بلندمدت كشورهاي عضو محسوب مي‌شود و مي‌تواند موجبات بهره‌گيري اقتصادي و بهينه سازي انتفاع از منابع محدود و تجديدناپذير را فراهم آورد.

رييس جمهوري تصريح كرد: در فضاي تعامل بين كشورهاي دوست كه داراي منافعي همسو هستند و در يك مجمع بين‌الدولي كه با همدلي اعضاي آن 15 سال پيش در تهران پايه‌گذاري شده، افزايش منافع يك كشور، ضرورتاً با زيان عضو ديگر تأمين نمي‌شود؛ بلكه منافع هر يك از كشورهاي عضو مي‌تواند در قالب يك استراتژي واحد جمعي با افزايش منافع جمعي و تسهيم آن بصورت بهتري ميسر و تأمين شود.

دكتر روحاني گفت: هنر و درايت مجمع كشورهاي صادركننده گاز، اين است كه ضمن رعايت اصل بديهي حق مالكيت و حاكميت كشورهاي عضو بر منابع گازي، و نحوه بهره برداري از آن، كه طبعاً به مصرف، و تجارت اين منبع مهم انرژي نيز تسري مي‌يابد، مستمراً زمينه‌هاي هماهنگي و سازگاري بيشتر سياستهاي انرژي و همكاري و تشريك مساعي اعضاي مجمع را امكان‌پذير سازد. 

رييس جمهوري در پايان پيوستن جمهوري آذربايجان به عنوان هفتمين عضو ناظر كشورهاي صادر كننده گاز و نوزدهمين عضو خانواده مجمع صادر كنندگان گاز را تبريك گفت.