پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : تصاويرشگفت‌انگيزجزاير وشهرهاي مصنوعي
شنبه، 27 خرداد 1396 - 09:22 کد خبر:43808

پيام نفت:
جزاير طبيعي بي‌شماري در سراسر دنيا وجود دارند كه به خاطر زيباييشان شهرت دارند در كنار آنها، جزايري مصنوعي نيز وجود دارند كه به دست بشر در درياها و اقيانوس ها ساخته شده و به خاطر طراحي‌هاي خاص و مهندسي‌شان شهرت پيدا كرده‌اند. در اين مقاله با شگفت‌انگيز‌ترين جزاير ساخت دست انسان آشنا مي‌شويم. با كجارو همراه باشيد.
جزاير مصنوعي، سرزمين‌هايي هستند كه به دست بشر ساخته شده‌اند. به لطف پيشرفت‌هاي روزافزون فناوري، انسان، مهارت‌ها و تكنيك‌هاي لازم براي ساخت جزاير مصنوعي را به دست آورده‌است. اين جزاير با گسترش جزايري كه از پيش وجود داشته‌اند يا با ادغام چند جزيره‌ي طبيعي كوچك و ايجاد يك جزيره‌ي بزرگ، ساخته مي‌شوند. بعضي از اين جزاير به منظور گسترش شهر‌ها و يا ساخت فرودگاه‌ها و بنادر ايجاد شده‌اند در حالي كه بعضي ديگر از آنها با مقاصد گردشگري، حفاظت در برابر سيل يا ايجاد مناطق حفاظت‌شده‌ي حيات‌وحش، ساخته مي‌شوند. در ادامه با بعضي از آنها آشنا مي‌شويم.

جزيره‌ي نخل جميرا (Palm Jumeirah)، دبي، امارات متحده‌ي عربي

نخل جميرا نخل جميرا جزيره‌ي زيبايي است كه در سواحل دوبي در امارات متحده‌ي عربي واقع شده‌است. اين جزيره يكي از سه جزيره‌ي نخلي دوبي است (نخل جميرا، نخل جبل علي (Palm Jebel Ali) و نخل ديره (Palm Deira) ). ساخت آن در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و هنوز در حال توسعه است. اين مجمع‌الجزاير توسط شركت نخيل (Nakheel) ساخته شده‌است. اين جزيره كه از سه بخش تنه، تاج و هلالي كه اطراف آن را در بر‌ گرفته، تشكيل‌شده‌است مركز تجمع هتل‌هاي ساحلي پنج‌ستاره و ويلا‌ها است.

مجمع‌الجزاير جهان (The World Islands)، دبي، امارات متحده‌ي عربي

مجمع الجزاير جهان اين مجمع‌الجزاير در سواحل دبي و در آب‌هاي نيلگون خليج فارس ساخته‌شده‌است. اين مجموعه، از جزاير كوچكي به شكل قاره‌هاي مختلف تشكيل شده‌است. اين جزيره در۴ كيلومتري از خط ساحلي واقع شده و  تنها راه دسترسي به اين جزيره‌ها كه توسط شركت نخيل ساخته شده،  استفاده از هلي‌كوپتر يا قايق است. ساخت آنها در سپتامبر ۲۰۰۳ آغاز شده و ايده‌ي اصلي آن برگرفته از تفكرات شيخ محمد بن راشد آل مكتوم، حكمران دبي است.

فرودگاه كوبه (Kobe Airport)، ژاپن

فرودگاه كوبه (Kobe Airport)، ژاپن اين فرودگاه در جزيره‌اي مصنوعي در ساحل كوبه در ژاپن ساخته شده‌است. ساخت آن در سال ۱۹۹۹ آغاز شد و در سال ۲۰۰۶ به پايان رسيد.

مرواريد قطر (Pearl Qatar)

مرواريد قطر (Pearl Qatar) مرواريد قطر، جزيره‌ي ديگري است كه در نزديكي دوحه پايتخت قطر واقع شده‌است. شركت United Development مسئوليت ساخت اين جزيره را بر عهده دارد. اين جزيره كه ۴ ميليون متر مربع وسعت دارد، تنها مكان در قطر است كه امكان اعطاي مالكيت آن به اتباع خارجي وجود دارد. ۵۰۰۰ نفر در اين جزيره سكونت دارند.

جزيره ي Hibiscus، آمريكا

جزيره ي Hibiscus، آمريكا اين جزيره‌ي مصنوعي در ميامي بيچ و در شهر Biscayne Bay فلوريداي آمريكا ساخته‌شده‌است. اين جزيره در شمال جزيره‌ي نخل (Palm Island) و در غرب جزيره‌ي ستاره (Star Island)، دو جزيره‌ي مصنوعي ديگر واقع‌شده‌است. اين منطقه‌ي مسكوني كه از طريق ميان‌گذر MacArthur قابل دسترسي است در اوايل دهه‌ي ۱۹۰۰ ميلادي ساخته شد.

جزيره‌ي ستاره، آمريكا

جزيره‌ي ستاره، آمريكا اين جزيره‌ي ساخت دست بشر نيز در شهر Biscayne Bay در ميامي بيچ (Miami Beach) فلوريداي آمريكا ساخته شده‌ و در شرق جزاير نخل و Hibiscus و جنوب جزاير Venetian قرار گرفته است. اين جزيره توسط Army Corps of Engineers يا به اختصار USACE در اوايل دهه‌ي ۱۹۰۰ ميلادي ساخته شده و از طريق ميان‌گذر MacArthur قابل دسترسي است.

برج العرب، دوبي، امارات متحده‌ي عربي

برج العرب، دوبي، امارات متحده‌ي عربي برج العرب دبي كه عنوان بلندترين هتل دنيا را نيز يدك مي‌كشد، در جزيره‌اي مصنوعي در ۲۸۰ متري ساحل جُمِيرا قرار گرفته‌است. اين جزيره‌ي مثلثي‌شكل با پلي به ساحل متصل شده‌است. ساخت جزيره در سال ۱۹۹۴ آغاز شد و دو سال به طول انجاميد. ساختمان نيز در طي سه سال ساخته و در سال ۱۹۹۹ تكميل شد.

جزيره‌ي Donauinsel، اتريش

جزيره‌ي Donauinsel، اتريش اين جزيره‌ي مصنوعي در وين اتريش ساخته شده و مجموعه‌ي بي نظيري از رستوران‌ها و كافه‌ها را در بر مي‌گيرد. همچنين امكانات ورزشي متعددي نيز در اين جزيره وجود دارد. هدف اصلي ساخت اين جزيره حفاظت در برابر سيل بوده و در بين سال هاي ۱۹۷۰ و ۱۹۹۰ ساخته شده‌است.

جزاير ونتين (Venetian Islands)، فلوريدا، آمريكا

جزاير ونتين (Venetian Islands)، فلوريدا، آمريكا يكي از برجسته‌ترين جزاير مصنوعي، جزاير ونتين فلوريدا هستند كه در واقع از مجموعه‌ي چند جزيره‌ي مصنوعي ساخته شده‌اند. جزايري به نام‌هايBiscayne ، San Marco، Di Lido، Rivo Alto و Belle Isle. جزيره‌ي  The Flagler Monument نيز در سال ۱۹۲۰ ساخته شده‌است. اين جزاير از طريق پل هايي به هم متصل شده‌اند.

جزيره‌ي Willingdon، هند

جزيره‌ي Willingdon، هند اين جزيره، بزرگ‌ترين جزيره‌ي ساخت دست انسان در شهر كوچي (Kochi) در ايالت كرالا (Kerala) است. اين جزيره با گسترش جزيره‌اي طبيعي در درياچه‌ي كوچي به وجود آمده و در سال هاي ۱۹۳۰ ساخته شده‌است. موسسه‌ي مركزي فناوري شيلات، نيروي دريايي هند و بندر كوچي در اين جزيره قرار دارند. هتل‌ها و مراكز تجاري ديگري نيز در Willingdon وجود دارند. اين جزيره از طريق جاده و راه‌آهن Venduruthy به زمين اصلي متصل شده‌است.

جزيره‌ي Kamfers Dam

جزيره‌ي Kamfers Dam اين مكان كه در جزيره‌اي مصنوعي در شمال كيمبرلي (Kimberley)، آفريقاي جنوبي واقع و به شكل يك "S" بزرگ طراحي شده، محل تجمع و توليد‌مثل فلامينگوهاي كوچك است و در سال ۲۰۰۶ توسط Ekapa Mining ساخته شده‌است.

جزيره‌ي Balboa، كاليفرنيا، آمريكا

جزيره‌ي Balboa، كاليفرنيا، آمريكا جزيره‌ي Balboa كه در نيوپورت بيچ (Newport Beach) كاليفرنيا واقع شده، مجموعه‌اي از سه جزيره‌ي مصنوعي به نام‌هاي Balboa، Little Balboa و Collins است كه از طريق پل و يا قايق‌هاي مسافربري در دسترس قرار دارند. اين مجموعه در اوايل دهه‌ي ۱۹۰۰ ساخته شده و يكي از مناطق مسكوني و تفريحي مورد علاقه‌ي مردم در اين منطقه است.

فرودگاه بين‌المللي كانزاي (Kansa)، ژاپن

فرودگاه بين‌المللي كانزاي (Kansa)، ژاپن اين فرودگاه بين‌المللي كه يكي از مهم‌ترين فرودگاه‌ها در ژاپن است، در يك جزيره‌ي مصنوعي در مركز خليج اوساكا (Osaka) واقع شده‌است. اين فرودگاه در سپتامبر ۱۹۹۴ افتتاح شد. طراحي اين مجموعه را معمار ايتاليايي Renzo Piano انجام داده‌است. اين فرودگاه دو پايانه دارد. يكي براي پروازهاي داخلي و بين‌المللي و ديگري براي پروازهاي خطوط هوايي ارزان. اتوبوس‌هايي به عنوان راه ارتباطي با اين فرودگاه در نظر گرفته‌شده‌است.

فرودگاه بين‌المللي هنگ‌كنگ

فرودگاه بين‌المللي هنگ‌كنگ مهم‌ترين فرودگاه بين‌المللي هنگ‌كنگ در جزيره‌ي مصنوعي Chek Lap Kok واقع شده‌است. اين فرودگاه كه از سال ۱۹۹۸ مورد بهره‌برداري قرار گرفته،  داراي دو پايانه و راه‌هاي ارتباطي آن قايق و اتوبوس است. فرودگاه هنگ‌كنگ يكي از شلوغ‌ترين فرودگاه هاي دنيا نيز به شمار مي‌رود.

جزيره‌ي Port، ژاپن

جزيره‌ي Port، ژاپن اين جزيره‌ي مصنوعي كه در كوبه‌ي ژاپن واقع شده و در سال‌هاي ۱۹۶۶ تا ۱۹۸۱ ساخته شده‌است، تعداد زيادي هتل، فرودگاه هلي‌كوپتر، يك مركز گردهمايي بزرگ، موزه‌ي UCC Coffee، سومين فروشگاه آيكياي ژاپن (IKEA) و چندين پارك را در خود جاي‌داده‌است.

جزيره‌ي Pampus، هلند

جزيره‌ي Pampus، هلند اين جزيره در درياچه‌ي IJmeer آمستردام قرار دارد. ساخت اين جزيره در سال ۱۸۸۷ آغاز شد و در اواخر دهه‌ي  ۱۸۹۰ يك قلعه ي دريايي در آن ساخته شد. اين قلعه داراي سه طبقه و بيضي شكل است و گردشگران مي‌توانند از آن بازديد كنند. تمام اين خط دفاعي در سال ۱۹۹۶ وارد فهرست ميراث جهاني يونسكو شد.

جزيره‌ي درة‌البحرين

جزيره‌ي درة‌البحرين اين جزيره كه بعد از جزاير امواج، بزرگ‌ترين جزيره‌ي مصنوعي بحرين و هنوز در حال ساخت است، از شش آب‌سنگ حلقوي، ۵ جزيره به شكل ماهي و دو جزيره به شكل هلال، تشكيل‌شده‌است و پس از تكميل، مساحتي حدود ۲۰۰۰۰۰۰۰ متر مربع را در‌بر‌مي گيرد. اين جزيره شامل هتل‌هاي پنج‌ستاره، زمين گلف، پل‌هاي متعدد و يك تفرجگاه ساحلي است. اين تفرجگاه يك سرمايه‌گذاري مشترك بين دو شركت  Durrat Khaleej و Tameer است.

جزاير امواج، بحرين

جزاير امواج، بحرين امواج، مجموعه‌اي از جزاير مصنوعي است كه در خليج هميشه فارس و در شمال شرقي بحرين قرار گرفته‌اند و مجموعه‌اي از خانه‌هاي مسكوني، مراكز تجاري، هتل‌ها و يك تفرجگاه ساحلي را گرد هم آورده‌اند. اين مجموعه مساحتي در حدود ۲۷۹۰۰۰۰ متر مربع را در برگرفته‌است.

جزيره‌ي تيلافوشي (Thilafushi)، مالديو

جزيره‌ي تيلافوشي (Thilafushi)، مالديو اين جزيره‌ي مصنوعي در غرب شهر ماله (Malé) مالديو قرار‌گرفته‌است. اين جزيره در ابتدا تالابي بود كه با عنوان Thilafalhu شناخته‌مي‌شد و از صخره‌هاي مرجاني كم‌عمق تشكيل شده‌بود. پس از جر‌و‌بحث‌هاي فراوان و براي حل مشكل جمع‌آوري زباله در اوايل دهه‌ي ۱۹۹۰ ساخته شد. اكنون اين جزيره محل جمع‌آوري بيش از ۳۰۰ تن زباله است.

جزيره‌ي پبرهلم (Peberholm)، دانمارك

جزيره‌ي پبرهلم (Peberholm)، دانمارك اين جزيره در تنگه‌ي اورسوند واقع است و بخشي از پلي به همين نام را تشكيل مي‌دهد كه دانمارك و سوئد را به هم متصل مي‌كند. اين جزيره در كنار جزيره‌ي طبيعي Saltholm واقع شده و گذرگاهي بين پل و تونل ساخته‌است. اين جزيره به مكان امن و مناسبي براي بسياري از پرندگان و حيوانات ديگر، تبديل‌شده‌است.

جزيره‌ي Spiral، مكزيك

جزيره‌ي Spiral، مكزيك اين جزيره به دست هنرمند بريتانيايي Richart Reishee Sowa در سال ۱۹۹۸ در مكزيك با استفاده از تور و بطري‌هاي خالي پلاستيكي و چوب و بامبو ساخته شد. اين جزيره در سال ۲۰۰۵ و بر اثر طوفان Emily، ويران شد اما Sowa آن را بازسازي كرد و اكنون جزيره‌ي جايگزين با نام Joyxee از سال ۲۰۰۸ در معرض تماشاي گردشگران قرار دارد.

جزاير خزر، آذربايجان

جزاير خزر، آذربايجان اين جزاير كه با عنوان جزاير كاسپين (Caspian) نيز شناخته مي‌شوند، مجموع ۴۱ جزيره‌ي مصنوعي هستند كه در جنوب باكوي آذربايجان ساخته‌شده‌اند و مساحتي حدود ۳۰۰۰ هكتار از درياي خزر را در بر مي‌گيرند.  شركت Avesta مسئول اجراي اين پروژه است. قرار است كه مناطق مسكوني، بيمارستان، هتل، مهدكودك، مدارس، دانشگاه‌ها، مراكز خريد، مسير مسابقه‌ي فرمول يك و برج آذربايجان در آن ساخته شود. تخمين زده‌مي‌شود كه ساخت اين مجموعه بين سال‌هاي ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ به اتمام برسد.

جزيره‌ي قوها (Île aux Cygnes)، فرانسه


جزيره‌ي قوها (Île aux Cygnes)، فرانسه اين جزيره‌ي كوچك در سال ۱۸۲۷ بر روي رود سن در پاريس و براي حفاظت از بندر Grenelle ساخته‌شده‌است كه سه پل و يك گردشگاه آن را قطع مي‌كنند. نكته‌ي جالب در مورد اين جزيره، وجود يك نمونه‌ي كوچك از مجسمه‌ي آزادي است كه در جهت مجسمه‌ي آزادي اصلي در نيويورك قرار گرفته‌است. منبع: Buzzle
حميده كريمي 

شهرهايي كه ۵۰ سال پيش اثري از آنها نبود


 

شهرهايي كه ۵۰ سال پيش اثري از آنها نبود

اينچئون تنها چند كيلومتر با مرزهاي كشور كره جنوبي فاصله دارد و با جمعيت سه ميليون نفر، سومين شهر بزرگ اين كشور به شمار مي رود.


۱- اينچئون؛ كره جنوبي:

اين شهر تنها چند كيلومتر با مرزهاي كشور كره جنوبي فاصله دارد و با جمعيت سه ميليون نفر، سومين شهر بزرگ اين كشور به شمار مي رود. در سال ۱۹۹۴، دولت مردان آينده نگر اين كشور در اقدامي شجاعانه تصميم گرفتند با خشك كردن دريا و امتداد شهر از سمت ساحل، بزرگ ترين شهر صنعتي دنيا را احداث كند. تكميل اين شهر تا سال ۲۰۲۰ طول خواهد كشيد.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۲- ملك عبدالله؛ عربستان سعودي

نه تنها ۵۰ سال پيش، بلكه حتي امروز هم اين شهر سختي وجوددارد. پادشاه عربستان، رويايي با شكوه براي ساخت شهري متعلق به آينده در كرانه درياي سرخ دارد. دقيقا مشخص نيست چند نفر هم اكنون در اين شهر زندگي مي كنند؛ اما بودجه ساخت اين شهر دو ميليون نفري، حدود ۱۰۰ ميليارد دلار تخمين زده شده است.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۳- ايكالوت؛ كانادا

در سال ۱۹۷۱، خليج فروبيشر با ۲۰۰۰ نفر جمعيت، رسما به عنوان مستعمره مسكوني قلمرو نورث وسترن كانادا اعلام شد.اما بوميان اينوئيت كه قلمرو خود را مي خواستند، در سال ۱۹۹۹ تحت عنوان قلمرو نوناووت از اين قلمرو مستقل شدند. دو سال بعد، ايكالوت رسما به عنوان يك شهر و مركز اين قلمرو برگزيده شد. با وجود جمعيت اندك ايكالوت بر قلمرويي ۲ ميليون كيلومتر مربعي حكومت مي كند كه از كل ايالت آلاسكا آمريكا نيز بزرگ تر است.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۴- ساندوپينگ؛ چين

تا سال ۱۹۸۴، مناطق اطراف ساندوپينگ تحت عنوان روستاي هوانگ نيوپو شناخته مي شدند. دولت چين اين شهر را براي اقامت ۴۰ هزار كارگري احداث كرد كه در ساخت سد سه گلوگاه (THREE GORGES)، بزرگ ترين نيروگاه برق جهان، مشغول بودند. با توجه به حضور شهر ۳۰ ميليون نفري چونگ كينگ در چند كيلومتري منطقه، دولت چين رسما شهر جديدي را براي ساخت اين سد احداث كرد.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۵- پوتراجايا؛ مالزي

با جمعيتي بالغ بر ۱٫۵ ميليون نفر، كوالالامپور پايتخت رسمي مالزي به شمار مي رود. اما به دليل ازدحام بيش از حد جمعيت، دولتمردان مالزيايي احساس نياز كردند كه بايد شهري جداگانه با عنوان مركز اداري كشور داشته باشند. شهر جديد «پوتراجايا» در سال ۱۹۹۵ و در فاصله حدود ۱۵ دقيقه اي از كوالالامپور ساخته شد، كه اكنون حدود ۶۵ هزار نفر جمعيت دارد.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۶- آستانه قزاقستان

پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي در سال ۱۹۹۱، قزاقستان از خاكستر آن برخاست. به لطف درآمد نفت، تنها چهار سال طول كشيد تا دولتمردان اين كشور تصميم بگيرند از كلانشهر «آلماتي» به شهر تاريخي «سلينوگراد» كوچ كنند؛ شهري كه اكنون «آستانه» ناميده مي شود. از زماني كه آستانه به پايتختي قراقستان برگزيده شد، جمعيت آن از ۲۵۰ هزار نفر به ۷۰۰ هزار نفر افزايش و چشم انداز خاكستري دل مرده شهر به كلانشهري مدرن تغيير يافت.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۷- آبوجا؛ نيجريه

كشور نيجريه در سال ۱۹۶۰ از انگلستان استقلال يافت و طي دهه پس از آن جنگ داخلي اين كشور را به ستوه آورد. در دهه ۱۹۷۰، مردم نيجريه به اين نتيجه رسيدند كه كشور به پايتخت جديدي نياز دارد كه از هرگونه تاريخچه خونريزي پاك باشد. به اين ترتيب ساخت «آبوجا» به عنوان پايتخت جديد آغاز و در سال ۱۹۹۱ تكيمل شد و طي ۲۰ سال، جمعيت اين شهر به حدود يك ميليون نفر رسيده است.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۸- دوحه؛ قطر

پس از استقلال قطر از انگلستان در سال ۱۹۷۱، درآمد عظيم نفت و گاز هرگونه بلندپروازي را براي دولتمردان اين كشور امكان پذير كرد. دوحه در سال ۱۹۶۳ نخستين شهرداري خود را تاسيس كرد و از آن زمان تاكنون، با رشدي خيره كننده جمعيت اش به يك ميليون نفر رسيده است.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۹- بمبئي نو؛ هندوستان

رشيد بي رويه شهر بمبئي باعث شد در سال ۱۹۷۲، جمعيت آن به ۱۲ ميليون نفر برسد و عملا ديگر فضايي براي توسعه فيزيكي باقي نماند. به همين دليل بمبئي نو (NAVIMUMBAI) به عنوان بزرگ ترين شهر برنامه ريزي شده جهان و در كنار كلانشهر بمبئي توسعه يافت. طي مدت ۴۰ سال و با هدف تمركززدايي از بمبئي، جمعيت شهر به طور نمايي افزايش يافت و هم اكنون سكونتگاه حدود ۲ ميليون نفر است.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود

۱۰- دوبي؛ امارات متحده عربي

همانند قطر، دوبي نيز در سال ۱۹۷۱ از انگلستان استقلال يافت و با شش اميرنشين ديگر، كشور امارات متحده عربي را شكل دادند. كشف نفت در منطقه و درآمد سرشار آن چشم انداز جغرافيايي منطقه را به كلي دگرگون كرد. تنها طي ۴۰ سال، جمعيت شهر از چندهزار نفر به بيش از ۱٫۵ ميليون نفر رسيد. طي ۱۵ سال گذشته با ساخت جزاير مصنوعي و استحصال زمين از دريا، رشد شهر به طور پيوسته ادامه داشته است.
مهم ترين شهر هاي دنيا كه 50 سال پيش اثري از آنها نبود