پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : ر تالار سبز/وزارت نفت از توسعه بورس انرژي در مناطق آزاد غافل نشود
دوشنبه، 1 شهریور 1395 - 09:05 کد خبر:41423
مدير عامل بورس انرژي ايران با بيان اينكه اين بورس بهترين مرجع براي تعيين نرخ شفاف و عادلانه خوراك و فراورده‌هاي نفتي پالايشگاههاي بورسي است، گفت: وزارت نفت براي افزايش حجم معاملات بورس انرژي در مناطق آزاد كمك كند.

پيام نفت:
خبرگزاري فارس: تعيين نرخ شفاف و عادلانه فرآورده‌هاي نفتي در تالار سبز/ وزارت نفت از توسعه بورس انرژي در مناطق آزاد غافل نشود

سيد علي حسيني مدير عامل بورس انرژي ايران در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس گفت: ارزش كل معاملات بورس انرژي از ابتداي سال تا پايان مرداد ماه به 712 ميليارد و 200 ميليون تومان بالغ شده است.

حسيني با اشاره به روند معاملات اوراق سلف برق و نفت در بورس انرژي افزود: سررسيد اوراق سلف برق در بورس انرژي، كوتاه مدت و در نهايت يك ماهه است كه طي سه روز آخر معاملاتي هر ماه عمليات تسويه آن صورت مي گيرد.

وي با بيان اينكه طي سال گذشته ارزش معاملات سلف برق در بورس انرژي به حدود 900 ميليارد تومان رسيد، عنوان كرد: براي سال جاري وزارت نيرو براي معاملات برق از طريق بورس انرژي ، تحقق معاملات دو هزار ميليارد توماني را براي اين بازار پيش بيني كرده و اين در حالي است كه از هفته قبل بازار معاملات سلف برق با حجم و ارزش قابل توجهي روبرو شده است.

حسيني از صدور مجوز فعاليت 4 شركت كارگزاري در منطقه آزاد اروند براي راه اندازي ايستگاه معاملاتي از سوي بورس انرژي سخن گفت و افزود: در تفاهمي كه با وزارت نفت صورت گرفت، قرار بود نسبت به توسعه معاملات فرآورده‌هاي نفتي از طريق بورس انرژي در منطقه آزاد اروند اقدام شود، اما در حال حاضر عرضه محصولات اين منطقه در بورس با كندي مواجه است.

اين مقام مسئول، بورس انرژي را بهترين بازار براي كشف قيمت عادلانه و شفاف خوراك و فرآورده هاي نفتي شركت هاي پالايشي و واحد هاي صنعتي بورسي عنوان كرد و افزود: استراتژي كلي بازار سرمايه ايران تلاش براي پذيرش همزمان اوراق بهادار شركت ها و در عين حال عرضه و كشف قيمت عادلانه كالاها و فرآورده هاي نفتي از طريق بورس هاي انرژي و كالا است كه به تبع اين موضوع مي تواند شفافيت بيشتر قيمت‌ها در بازار سهام را نيز در پي داشته باشد.

حسيني با پيشنهاد به فعالان صنايع نفتي كشور براي حضور در بورس انرژي و انجام معاملات در اين بازار گفت: از اين طريق ميزان طلب و بدهي دولت و شركت‌هاي خصوصي شفاف شده و در عين حال فرآورده‌هاي نفتي از طريق بورس انرژي با قيمت‌هاي شفاف كشف قيمت مي‌شوند.

مدير عامل بورس انرژي در خاتمه گفت: بدون شك بهترين گزينه براي وزارت نفت عرضه محصولات از طريق بورس انرژي به جاي تخصيص فرآورده‌هاي نفتي از طريق مذاكره با شركت هاي واسطه اي است.

انتهاي پيام