پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : توليد انحصاري لوله هاي انتقال آب و گاز در پتروشيمي جم
یکشنبه، 31 مرداد 1395 - 18:06 کد خبر:41414
پيام نفت:
روز نو :

مدير پژوهش و فناوري شركت پتروشيمي جم خواص گريدهاي جديد توليدي اين شركت را تشريح و مصارف متعدد و مهم آنها را عنوان كرد.

به گزارش روابط عمومي پتروشيمي جم، مدير پژوهش و فناوري پتروشيمي جم اظهار كرد: اين 8 محصول براي اولين بار در ايران توليد مي شود و بيش از 100 ميليون دلار ارزآوري براي كشورمان دارد.

رضا راشدي با اشاره به مصرف سه گريد از 8 محصول توليدي شركت با نام هاي تجاري CC52501 و CC52502 و CC52502 SU افزود: مصرف اين سه محصول در توليد درپوش بطري هاي مايعات مي باشد كه بستگي به نياز توليد كننده يكي از اين محصولات را جهت توليد استفاده مي كند.

وي افزود: براي اينكه محصول ما بتواند نياز صنايع پايين دستي را پوشش دهد اين گريدها با دو وزن مولكولي متفاوت طراحي و توليد شده است لذا از اين جهت به خوبي نياز صنايع پايين دستي را پاسخگو خواهند بود.

راشدي با تاكيد بر مصرف اين درپوش ها در صنايع مختلف غذايي يادآور شد: درپوش مخصوص نوشابه هاي گازدار در برابر تنش هاي محيطي و شيميايي بايد داراي مقاومت بالا باشد ولي درپوش نوشابه هاي غير گازدار نيازي به مقاومت بالاي آن نيست.

مدير پژوهش و فناوري شركت پتروشيمي جم اظهار كرد: ميزان افزودني ها در گريدهاي درپوش بايد به گونه اي طراحي شود كه در دماي پايين قابليت مهاجرت به سمت قطعه را نداشته باشد تا با محتويات بطري تماس نداشته و همچنين در دماي پايين چون حساسيت به تنش هاي وارده بيشتر است محصول توليدي بايد به گونه اي باشد كه در دماي پايين تر نيز مقاومت و استحكام از خود نشان دهد و به اين مهم در توليد اين گريد ها توجه شده است.

رضا راشدي در مورد توليد گريد HD5000S كه مصرف آن در توليد تورهاي ماهيگيري و طناب پلاستيكي مي باشد خاطر نشان كرد: طناب و تور ماهيگيري به لحاظ فني بايد علاوه بر خواص فيزيكي و مكانيكي مناسب و مقاومت در برابر تنش هاي كششي ,داراي مقاومت شيميايي مناسب در شرايط محيطي موجود در آب دريا نيز باشد از اين رو با توجه به كاربرد نهايي تور و طناب بايد مقاومت uv بالايي داشته باشند كه با بررسي هاي علمي و پژوهشي در اين زمينه موفق به توليد اين گريد با شرايط محيطي خاص شديم.

مدير پژوهش و فناوري پتروشيمي جم در خصوص توليد گريد PE100 و كاربرد آن در صنعت توليد لوله هاي انتقال آب تصريح كرد: اين محصول استراتژيك كه در شركت پتروشيمي جم توليد ميشود كاربرد فراواني در مصارف كشاورزي، صنعتي و خطوط لوله هاي انتقال آب و گاز دارد.

راشدي در پايان خاطرنشان كرد: امروزه، استفاده از مواد پلي اتيلني (PE) در سيستم هاي آبرساني تحت فشار و گاز رساني رشد فزآينده اي داشته است و با رويكرد مواد اوليه شاهد توليد گونه هاي متفاوتي از پلي اتيلن بوده ايم كه نسل سوم از اين سير رو به رشد، مواد PE100 مي باشند كه از دهه نود ميلادي در اروپا بعنوان گريدي مناسب در صنعت لوله مطرح گرديده است. گريد PE100 پتروشيمي جم با آخرين تكنولوژي روز در صنعت پتروشيمي توليد شده و از نظر خواص و طول عمر عملكردي بي نظير در قياس با محصولات رقبا دارد. طراحي و عرضه تجاري محصولات پليمري با ارزش افزوده بالا و خواص ويژه در دستور كار واحد پژوهش و فناوري شركت پتروشيمي جم قرار دارد و در آينده اي نزديك شاهد تجاري سازي چند محصول جديد ديگر خواهيم بود