پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : خام‌فروشي محصولات پتروشيمي؛ ممنوع
پنجشنبه، 1 بهمن 1394 - 09:49 کد خبر:37462
همان‌طور كه در صنعت نفت، فروش نفت‌خام مطرح است در پتروشيمي هم عمده محصولاتي كه توليد مي‌كنيم متانول است كه فروش آن خام‌فروشي تلقي مي‌شود.

پيام نفت:
تصوير خام‌فروشي محصولات پتروشيمي؛ ممنوع

مديرعامل شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي با اعلام خبر تكميل دموي بزرگ‌ترين واحد تبديل متانول به پروپيلن در جهان در منطقه ماهشهر گفت: قرار است 450 هزارتن متانول توليد شده از گاز را به 120 هزار تن پروپيلن تبديل كنيم و توانسته‌ايم يك زنجيره كامل از گاز تا پروپيلن را در كشور براي جلوگيري از خام‌فروشي در محصولات پتروشيمي ايجاد كنيم.

اسماعيل قنبري، مديرعامل شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي در‌باره موضوع تبديل متانول به پروپيلن گفت: بحث تبديل متانول به پروپيلن از زماني بيشتر شكل گرفت كه فروش متانول در صنعت پتروشيمي به نوعي خام‌فروشي قلمداد مي‌شد. همان‌طور كه در صنعت نفت، فروش نفت‌خام مطرح است در پتروشيمي هم عمده محصولاتي كه توليد مي‌كنيم متانول است كه فروش آن خام‌فروشي تلقي مي‌شود. اين در حالي است كه متانول مي‌تواند سرآغاز يك زنجيره ارزشي در حوزه پايين دست صنعت پتروشيمي باشد كه طبيعتا بحث كارآفريني، اشتغالزايي و درآمدزايي را در سطوح مختلف اقتصادي كشور توسعه مي‌دهد.

اتمام طراحي واحد تبديلي در ماهشهر

وي با بيان اين كه ظرفيت توليد متانول در كشور حدود پنج تن در سال است كه برخي مواقع با بحث صادرات آن نيز رو‌به‌رو هستيم و اين موضوع مشكلاتي را در اين حوزه به وجود آورده است، افزود: با توجه به طرح‌هاي در دست اجرا و اقدام پتروشيمي پيش‌بيني مي‌شود حدود 20 تا 24 ميليون تن توليد متانول در سال‌هاي آينده تا افق 1404 در كشور خواهيم داشت. با توجه به سير نزولي قيمت متانول كه به زير 200 دلار رسيده است، جا دارد براي متانول برنامه صحيح‌تري داشته باشيم كه در اين ارتباط، شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي نزديك به يك دهه است كه با همكاري شركت لرگي در كشور آلمان، كار تحقيقاتي را براي تبديل متانول به پروپيلن آغاز و در تمام سطوح پروژه‌هاي پژوهشي تعريف كرده است.

مديرعامل شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي با اشاره به اين كه كارهاي مطالعاتي و آزمايشگاهي تا مقياس پايلوت انجام شده است، اظهار كرد: حاصل، پروژه‌اي با ظرفيت توليد يك تن در روز است كه بزرگ‌ترين ميزان حجم تبديل متانول به پروپيلن در جهان به شمار مي‌آيد و هيچ شركتي با اين ظرفيت در دنيا وجود ندارد.

ايران يكي از مراجع اصلي صدور لايسنس شركت لرگي براي توليد متانول به پروپيلن در جاهاي مختلف است كه دموي اين پروژه تبديلي در ماهشهر و در سايت مركز تحقيقاتي شركت پژوهش و فناوري اين پروژه احداث شده است. به دنبال احداث اين دمو و شكل‌گيري زنجيره كامل دانش متانول به پروپيلن در اين شركت، تجاري‌سازي اين دانش با ظرفيت توليد 120 هزار تن در سال محقق شد و شركت‌هاي سرمايه‌گذار داخلي متقاضي احداث اين واحد شدند.

وي در ادامه به معرفي شركت‌هاي متقاضي پرداخت و ادامه داد: از‌جمله اين شركت‌ها شركت كيمياگران سبز وار با ظرفيت توليد 120 هزار تن است. علاوه بر اين، طي مذاكراتي كه با پتروشيمي كرمان داشتيم، اين شركت هم براي كار روي MDP (طرح جامع) ابراز علاقه كرده است. علاوه‌بر اين، شركت كرمان تابلو، يكي ديگر از متقاضياني است كه روي 480 هزار تن چارتر توليد پروپيلن را در خواست كرده كه بتواند با ظرفيت توليد متانول كشور اين كار را انجام دهد.

متانول كشور به پروپيلن تبديل مي‌شود

قنبري با اشاره به اين كه نكته حائز اهميت در فرآيند تجاري‌سازي اين است كه لايسنس، توليد گاز به متانول بومي است و با اين لايسنس امكان توليد 450 هزار تن پروپيلن از متانول محقق مي‌شود، گفت: مي‌توانيم از متانول 450 هزارتني خوراك خط 120 هزار تني پروپيلن را تهيه كنيم. وقتي يك واحد متانول با ظرفيت 450 هزارتن احداث مي‌كنيم و از گاز به متانول مي‌رسيم، اين لايسنس وجود دارد‌. 450 هزار تن متانول توليد شده عامل توليد 120 هزار تن پروپيلن در سال مي‌شود و اين يعني توانستيم يك زنجيره كامل از گاز تا پروپيلن در كشور ايجاد كنيم.

مديرعامل شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي با بيان اين كه ما در مرحله پيش راه‌اندازي دموي پلي پروپيلن در مركز اراك هستيم، خبر داد: اميدواريم دي ماه شاهد راه‌اندازي آن باشيم كه اگر اين اتفاق محقق شود، شاهد يك زنجيره كامل از گاز به پلي‌پروپيلن خواهيم بود كه وزير نفت بر آن تاكيد داشته و سرآغاز ايجاد صنايع پايين‌دستي زنجيره‌هاي پايين‌دست پروپيلن خواهد بود. شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي و شركت ملي صنايع پتروشيمي در حال احداث اولين واحد رفرنس پلنت متانول به پروپيلن در ماهشهر است و مقدمات آن فراهم شده كه با ظرفيت توليد 120 هزار تن و سرمايه‌گذاري 700 ميليارد توماني انجام گرفته است.

وي افزود: از طريق گارانتي فاينانس خارجي تامين اعتبار مي‌كنيم كه بخشي از آن ارزي و بخش ديگر ريالي خواهد بود. بخش ارزي را شركت ملي صنايع پتروشيمي فاينانس مي‌كند كه ان‌شاءالله ظرف سه تا چهار سال آينده محقق خواهد شد تا اولين واحد در كشور احداث شود. اين طرح هم با كمك مديريت مهندسي طرح‌هاي شركت ملي صنايع پتروشيمي اجرا خواهد شد.

قنبري با بيان اين كه بحث تبديل متانول به اولفين هم از ديگر بحث‌هايي است كه دنبال مي‌كنيم و در دستور كار داريم، گفت: در فرآيند MTO توليد همزمان پروپيلن و اتيلن را تعقيب كرده‌ايم و كارهاي تحقيقاتي خوبي هم انجام شده و فكر مي‌كنم ظرف يك‌سال آينده بتوانيم بحث MTO را هم به ثمر برسانيم.

زنجيره‌هاي توليد پتروشيمي

زنجيره پتروشيمي از هيدروكربن‌هاي موجود در نفت‌خام، ميعانات گازي يا گاز طبيعي آغاز شده و پس از فرآورش در فرآيندهاي شيميايي و پتروشيميايي به فرآورده‌هاي جديد شيميايي بدل مي‌شود و در آخر، واحدهاي پايين دست صنعت پتروشيمي اين فرآورده‌هاي نهايي را به محصولات كالايي و مصرفي كه عامه مردم در تماس مستقيم با آنها هستند، بدل مي‌كند.

زنجيره صنعت پتروشيمي شامل سه بخش بالادستي، ميان‌دستي و پايين‌دستي است و در اين ميان، صنايع تكميلي يا پايين‌دستي داراي ويژگي‌هايي از قبيل تنوع زياد محصولات، سودآوري بالا، بازارهاي مصرف گسترده، اشتغالزايي بالا و نرخ بازگشت سرمايه بيشتر در مقايسه با صنايع ديگر است و به اين‌ترتيب مي‌تواند در توليد محصولات رقابتي صادرات‌گرا نقش مؤثرتري ايفا كند.

متانول چيست؟

متانول از فرآيند انجام شده روي گاز طبيعي به دست مي‌آيد كه در شيوه مدرن از واكنش متان موجود در گازهاي طبيعي تحت فشار ملايم ۱۰تا ۲۰ اتمسفر و دماي ۸۵۰ درجه سانتي‌گراد با بخار آب و در مجاورت كاتاليزور نيكل توليد مي‌شود. از متانول براي ساخت ضد يخ، حلال و سوخت استفاده مي‌شود. همچنين ۴۰ درصد متانول توليدي براي تهيه فرمالدئيد استفاده مي‌شود كه آن هم در تهيه پلاستيك، تخته سه لايي، رنگ و مواد منفجره استفاده مي‌شود. متانول اثرات مخربي روي بينايي دارد و از راه پوست جذب مي‌شود و فوق‌العاده آتشگير است، اما در دماي محيط آتشگير نمي‌شود.

پروپيلن چيست

پروپيلن در شمار اصلي‌ترين محصولات پايه پتروشيمي قرار دارد كه ارزش افزوده‌اي بيش از مواد اوليه پتروشيمي نظير گاز و نفتا دارد. پروپيلن يكي از محصولات كليدي پتروشيميايي است كه به عنوان خوراك براي توليد پليمرهاي مختلف و محصولات مياني به كار مي‌رود. از مشتقات پروپيلن در صنايع الكترونيك، خودروسازي، ساختمان‌سازي، بسته‌بندي و نظير آن استفاده مي‌شود‌. در حال حاضر صنعت توليد پروپيلن در خاورميانه به‌دليل به‌كارگيري تكنولوژي‌هايي با بازدهي پايين، كوچك است اما با توجه به دسترسي به منابع گاز طبيعي ارزان و ويژگي‌هاي جغرافيايي مناسب، داراي پتانسيل بالايي براي گسترش توليد اين ماده پتروشيميايي است.

 

 

 

جام جم انلاين