پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : توقف توسعه صنايع پتروشيمي جهان با سقوط قيمت نفت
یکشنبه، 17 آبان 1394 - 10:57 کد خبر:35806
پيام نفت:
دبيركل انجمن كارفرمايي صنعت پتروشيمي با اشاره به توقف توسعه واحدهاي پتروشيمي با كاهش قيمت نفت، گفت: نفت ارزان علاوه بر كند كردن روند توليد شيل گازها، منجر به توقف توسعه صنايع پتروشيمي آمريكا شده است.


احمد مهدوي  درباره آثار كاهش قيمت جهاني نفت خام بر روي روند ساخت و توسعه صنايع پتروشيمي در اكثر كشورهاي جهان، گفت: در منطقه آمريكاي شمالي و به ويژه ايالات متحده آمريكا يك برنامه بزرگ توسعه صنايع پتروشيمي تدوين شده است.

دبيركل انجمن صنفي كارفرمايي صنعت پتروشيمي با اعلام اينكه يكي از مهمترين عوامل موثر در توسعه صنايع پتروشيمي در آمريكا توليد گاز از ذخاير نامتعارف و به اصلاح شيل گازها بوده است، تصريح كرد: آمريكا با دستيابي به دانش فني و تكنولوژي توليد گاز از ذخاير نامتعارف به يك ظرفيت بالاي توليد گاز دست يافته بود.

اين مقام مسئول با بيان اينكه با كاهش قيمت جهاني نفت خام به سطوح بشكه اي ۴۰ تا ۵۰ دلار عملا توليد گاز از ذخاير نامتعارف در آمريكا همچون گذشته داراي توجيه اقتصادي بالايي نيست، اظهارداشت: آمريكايي‌ها هزينه هاي بسيار بالا براي توليد گاز از ذخاير شيل و نامتعارف در طول چند سال گذشته انجام داده بودند.

وي با بيان اينكه با قيمتهاي فعلي نفت خام در بازار جهاني توليد گازهاي نامتعارف با كاهش قابل توجهي روبرو شده است، بيان كرد: كاهش توليد گاز در آمريكا حتي منجر به كند و يا حتي متوقف شدن توسعه و ساخت واحدهاي جديد پتروشيمي در آمريكا شده است.

مهدوي با تاكيد بر اينكه ذخاير نامتعارف نه تنها در آمريكا بلكه در كشورهاي بزرگ مصرف كننده انرژي همچون هند و چين هم وجود دارد، خاطرنشان كرد: با توجه به قيمت‌هاي فعلي نفت خام در بازار فعلا توسعه و توليد گاز از ذخاير نامتعارف و شيل‌ها توجيه اقتصادي و سودآوري بالايي ندارد.

مهدوي دبيركل انجمن كارفرمايي صنعت پتروشيمي ايران پيشتر  با بيان اينكه بيشترين كاهش قيمت در محصولات پتروشيمي كه از خوراك مايع به ويژه نفتا استفاده مي كنند، مشاهده مي شود، گفته بود: با توجه به اينكه بخش عمده مجتمع‌هاي پتروشيمي ايران داراي خوراك گاز طبيعي هستند، بنابراين از گزند كاهش قيمت نفت در امان هستند.

در همين حال، محمدحسن پيوندي معاون شركت ملي صنايع پتروشيمي هم پيشتر با بيان اينكه هزينه توليد گاز از ذخاير شيل گس و در نهايت توليد اتان و اتيلن از گازهاي نامتعارف در مقايسه با گازهاي متعارف بسيار بالا است، تاكيد كرده بود: حجم توليد اتيلن ايران تا پيش از افق چشم انداز با بهره برداري از مجتمع‌هاي جديد پتروشيمي افزايش مي‌يابد، با اين وجود، تلاش مي‌شود با متنوع سازي سبد توليد محصولات پتروشيمي با ورود پليمرهاي ارزان قيمت آمريكايي مشكلات به حداقل كاهش يابد.

كارشناسان اقتصاد انرژي اعتقاد دارند: هم اكنون هزينه توليد يك بشكه نفت غير متعارف در آمريكا حدود ۶۴ دلار است و با توجه به سقوط قيمت جهاين طلاي سياه، افزايش توليد نفت در آمريكا پايدار نبوده و تا چند سال آينده توليد طلاي سياه در اين كشور روندي نزولي به خود مي گيرد.

كاهش توجيه اقتصادي اجراي طرح‌هاي جديد پتروشيمي آمريكا شمارش معكوس به منظور مهاجرت شركت‌هاي نفتي و پتروشيمي فعال در اين كشور به ايران را در دوران پساتحريم كليد زده است.

از اين رو، شركت ساسول آفريقاي جنوبي قصد دارد كه با لغو تحريم‌ها به جاي آمريكا فعاليت‌هاي خود را در صنايع پتروشيمي ايران از سر بگيرد.

عباس شعري مقدم معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با اشاره به اعلام آمادگي تمايل دوباره شركت ساسول آفريقاي جنوبي براي حضور در صنعت پتروشيمي ايران، گفت: با كاهش جهاني قيمت نفت، پروژه هاي تبديل گاز به فرآورده‌هاي نفتي اين شركت آفريقايي در آمريكاي شمالي ديگر توجيه اقتصادي نداشته است. از اين رو، ساسول با توجه به تجربه موفقي كه در ايران داشته، به دنبال سرمايه گذاري با سود بالاتر در طرح‌هاي پتروشيمي ايران است.

سقوط قيمت نفت خام در اكثر مجتمع‌هاي پتروشيمي ايران كه از گاز طبيعي به عنوان تامين سوخت و خوراك استفاده مي كنند، تاثير قابل توجهي در مقايسه با پتروشيمي‌هايي كه از نفتا و ميعانات گازي به عنوان خوراك استفاده مي كنند، ندارد./