پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : چگونگي توليد ريفورميت(كاتاليست اصلاحي) در پالايشگاههاي نفتي
یکشنبه، 25 خرداد 1393 - 13:15 کد خبر:31114
پيام نفت:

استفاده از ريفورميت به جاي بنزين در جهان سابقه ندارد، اما پژوهشهاي علمي آلودگي و خطرناك بودن آن را اثبات كرده است.

 

به گزارش شانا، اصلاح كاتاليستي يك فرآيند شيميايي براي تبديل نفتاي مقطر پالايشگاهي از نفت خام، با ميزان اكتان پايين، به فرآورده هاي مايع با اكتان بالا به نام ريفورميت است، ريفورميت حاصل براي توليد بنزين با اكتان بالا استفاده مي شود.

در حقيقت فرآيند اصلاح كاتاليستي، هيدروكربن هاي خطي كم اكتان (پارافين) را به آلكان شاخه اي با اكتان بالا (ايزوپارافين ها) و سيكلوآلكان‌ها بدل مي‌كند كه بخشي از اين مواد هيدروژنه شده و به هيدروكربن‌هاي آروماتيك بدل مي‌شوند.

اين فرايند هيدروژن زدايي منجر به توليد محصولات جانبي مختلفي از جمله گاز هيدروژن مي شود كه براي مصارف پالايشگاهي مثل هيدرو كركينگ (شكست آبي) استفاده مي شود.

يكي از واكنشهاي جانبي هيدروجنوليسيس باعث توليد هيدروكربنهاي كم ارزش مانند متان، اتان، پروپان و توتان توليد مي شود.

علاوه بر ذخاير تركيب بنزين، ريفورميت منبع اصلي توليد دسته اي از مواد شيميايي آروماتيك مانند بنزن، تولوئن، زايلن و اتيل بنزن است كه مصارف مختلفي دارند كه مهمترين آن در صنايع پلاستيك سازي به عنوان مواد اوليه است.

با اين وجود، ميزان بنزن ريفورميت سرطانزاست و به همين خاطر ريفورميت را پس از توليد بايد يك بار ديگر مورد پالايش قرار داد تا بنزن موجود در آن جداسازي شود. 

ريفورميت همچنين منبع اصلي مواد شيميايي آروماتيكي مثل بنزن است. البته وجود بنزن در ريفورميت موجب شده تا اين ماده سرطانزا باشد و به همين دليل نيز قوانين بسياري در موردكاهش ميزان بنزن موجود در ريفورميت وضع شده است.

روش اصلاح كاتاليستي در دهه 40 ميلادي ابداع شد و از سال 1949 به طور صنعتي براي توليد بنزين با اكتان بالا به كار گرفته شد اما در طول سالهاي گذشته، شركتهاي بزرگ نفتي دنيا با اعمال تغييراتي در اين روش، نسخه‌هاي مختلفي از اصلاح كاتاليستي را ابداع كردند كه از جمله آنها مي‌توان به روش پاورفورمينگ (Powerforming) شركت اكسون موبيل و اولترافورمينگ (Ultraforming) بريتيش پتروليوم اشاره كرد.‬‎