پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : شگرد جديد روسها براي صادرات گاز
یکشنبه، 25 خرداد 1393 - 03:15 کد خبر:31067
پيام نفت:

در حالي كه كشورهاي اروپايي مي‌كوشند تا از وابستگي خود به نفت و گاز روسيه بكاهند، شركت گازپروم در تلاش است تا با ارائه گاز ارزان به ايتاليا مانع از نزديك شدن اين كشور به ساير تامين‌كنندگان انرژي شود. 

به گزارش پانا نيوز به نقل از رويترز،‌ با تشديد رقابت كشورهاي آفريقاي شمالي و حاشيه درياي خزر براي فروش گاز به اروپا، گازپروم روسيه سعي دارد تا ارائه تخفيف‌هاي قابل توجه در قراردادهاي گازي – نفتي خود، همچنان بازارهاي اروپا را براي خود حفظ كند. در آخرين نمونه از اين تلاش‌ها، گازپروم به ارائه گاز ارزان به شركت اني ايتاليا روي آورده است. 

يك مقام بلند پايه نفت و گاز ايتاليا در اين‌باره به رويترز گفت: گازپروم نتوانست در پروژه خط لوله ساوث استريم به اروپا موفق باشد، به همين خاطر هر كاري مي‌كند تا ساير پروژه‌هاي جايگزين نيز عملي نشوند. 

ايتاليا كه به شدت به واردات انرژي وابسته است، در گذشته نزديك به يك سوم از گاز مورد نياز خود را از روسيه خريداري مي‌كرد اما با كاهش حجم گاز ارائه شده توسط الجزاير و بي‌ثباتي ليبي، روسيه هم‌اكنون نيمي از واردات روزانه ايتاليا را تامين مي‌كند. 

در ماه مه سال جاري ميلادي، گازپروم اولين قرارداد گازي غيرمرتبط به نفت خود را به شركت اني ايتاليا ارائه كرد. ارائه قرارداد فروش گاز بدون نفت، به معناي كاهش 30 درصدي قيمت گاز نسبت به متوسط قيمت 380 دلار براي هر هزار متر مكعب گازي است كه گارپروم هم‌اكنون به مشتريان اروپايي خود مي‌فروشد. 

ديويد تابارلي رئيس موسسه مطالعات انرژي «ناميسما انرژي» ايتاليا در اين‌باره گفت: روسيه هنوز امكان كاهش بيشتر قيمت را دارد و اين مسئله مي‌تواند شرايط را براي تازه‌واردهاي بازار انرژي سخت كند. روس‌ها اقتصاد قوي دارند، هزينه‌هاي توليد آنها پايين است و زيرساخت‌هاي گسترده صادراتي روسيه نيز آماده است. 

در همين حال، ايتاليا كه دومين خريدار عمده اروپايي گاز روسيه است، در نظر دارد تا نقطه مبدا ورودي خطوط لوله گاز جديد آذربايجان، شرق مديترانه و الجزاير تبديل شود. اما ارائه تخفيف‌هاي قابل توجه روسيه مي‌تواند تهديدي براي شكل گرفتن اين مسيرهاي گازي و تبديل شدن ايتاليا به درگاه جنوبي اروپا براي ورود گاز باشد.