پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : افزايش روزانه 300 هزار بشكه‌اي توليد نفت ايران
شنبه، 12 بهمن 1392 - 15:30 کد خبر:26205
پيام نفت:
 
رويترز طي گزارشي با توضيح اينكه انتظار مي‌رود، ارسال نفت ايران به مشتريان آسيايي‌ در سال جاري، اندكي افزايش يابد، به نقل از رئيس موسسه فكتس گلوبال انرژي در توكيو نوشت، توليد نفت ايران بر اساس توافق ژنو، مي‌تواند 200 تا 300 هزار بشكه نفت در روز افزايش يابد.
آفتاب: خريداران آسيايي نفت ايران در سال 2013، واردات نفت از ايران را 15 درصد كاهش دادند و انتظار مي‌رود، حتي با وجود توافق هسته‌اي ژنو و كاهش برخي از تحريم‌ها، ارسال محموله‌هاي نفتي ايران به اين كشورها در سال جاري، تنها اندكي افزايش يابد.

آمارها نشان مي‌دهد كه چين، هند، ژاپن و كره جنوبي در مجموع در سال 2013، واردات نفت از ايران را به 935 هزار و 862 بشكه در روز رسانده‌اند.

توافق ميان ايران و كشورهاي غربي در ماه نوامبر اجازه مي‌دهد، تا سطح صادرات نفت ايران در سطح يك ميليون بشكه در روز باقي بماند.

افزايش توليد نفت ايران مي‌تواند قيمت نفت را كاهش دهد، چرا كه كشورهاي ديگر عضو اوپك نظير عربستان براي پر كردن خلا ناشي از نبود نفت ايران در بازار و كاهش توليد در شمال آفريقا و خاورميانه، صادرات نفت خود را افزايش داده‌اند.

اما در مورد چگونگي بازگشت ميزان صادرات ايران به سطح بيش از سال 2012 (پيش از تحريم‌ها) ترديد وجود دارد، به ويژه از اين لحاظ كه خريداران آسيايي تا دستيابي به توافق جامع هسته‌اي، تمايلي براي افزايش چشم‌گير در حجم نفت وارداتي از ايران ندارند.

فريدون فشاركي رئيس موسسه فكتس گلوبال انرژي گفت: ما هيچ دليل واقعي براي اينكه مذاكرات به يك مصالحه قابل توجه منجر شود، نمي‌بينيم.

وي افزود: ما فكر مي‌كنيم كه اين موضوع چندين سال به طول بينجامد و ميزان قابل‌توجهي از نفت ايران به بازار بازنخواهد گشت.

فشاركي پيش‌بيني كرد كه توليد نفت ايران بر اساس توافق كنوني، مي‌تواند 200 تا 300 هزار بشكه نفت در روز افزايش يابد.

چين به عنوان بزرگ‌ترين مشتري نفت ايران، در سال 2013 واردات نفت از ايران را 2.2 درصد كاهش داد و به 428 هزار و 840 بشكه در روز رساند كه كمترين كاهش در ميان 4 خريدار بزرگ نفت ايران به شمار مي‌رود.

بيشترين كاهش واردات نفت ايران توسط هند صورت گرفته است كه حجم واردات نفت از ايران را 38 درصد كاهش داد و به 195 هزار بشكه در روز رساند.

كره جنوبي نيز خريد نفت از ايران را در سال گذشته ميلادي 14.3 درصد كاهش داده است و 134 هزار و 8  بشكه نفت در روز از ايران وارد كرده است.

به گزارش فارس، ژاپن نيز واردات نفت از ايران را در سال 2013،  حدود 6.4 درصد كاهش داده و به 177 هزار و 414  بشكه در روز رسانده است. اين ميزان واردات، كمترين حجم روزانه واردات نفت ايران از سال 1981 توسط اين كشور است.